Najlepsza internetowa perfumeria oryginalny asortyment, ekspresowa dostawa
Link
5 listopada 2008

Serge Lutens, Borneo 1834

Kiedyś nazywałem go „spoconym orangutanem”. Dziś też otrzyma takie imię.
A dlaczego, moglibyście spytać. W określeniu „spocony orangutan” brakuje wielu dodatkowych przymiotników. Zasada jest mniej więcej taka sama, jak w przypadku spoconego człowieka i piżma. Bo co innego delikatny ludzki pot, który spokojnie rozgrzewa się na czystej, delikatnej skórze, a co innego „typowe skojarzenie z potem”.

A wracając już do meritum, czyli Borneo 1834. Jest to właśnie taki młody, silny, pełen życia i ciekawy świata „spocony orangutan”. Kompozycja Lutensa jest tak bogata w słowa, że nasz człekokształtny zostaje tchnięty życiem. Śpi, je, odpoczywa, zdobywa leśne korony- słowem żyje. Tak idealne odwzorowanie przekazu było możliwe tylko i wyłącznie za sprawą splotu wielu ingrediencji o bogatej mocy przekazu (paczula, labdanum, galbanum, białe kwiaty i cała reszta z nutami kakao na czele).

Borneo 1834 podczas pobytu na skórze zmienia się bez przerwy. To taki opis dnia naszego inteligentnego zwierzęcia. Orangutany nie jedzą jednak kakao z tego co wiem, ale to w zasadzie nie przeszkadza, bo pierwsze nuty Borneo 1834 są skupione, bardzo energiczne i napięte jak trzcina, którą nasz malec próbuje wydostać termity z termitiera w wiadomym celu. Całkowite skupienie, chwila bez oddechu i zadanie zakończone pełnym sukcesem. Spokojne przejście nut paczulowo-kakaowych w miększe, jakby trawiaste akcenty galbanum z czystkiem w tle- orangutan rozmyśla, rozłożony leniwie wsród wiecznie zielonej korony.

Zadziwia miękkość przejść między kolejnymi odsłonami paczuli i innych składników. Nie ma efektu kurtyny znanego z Patchouly Etro. Swobodnie, bardzo życiowo każdy składnik czeka na swoją kolej. Co wcale nie znaczy, że kakao, które znika na początku nie pojawi się głębiej w kompozycji- wręcz przeciwnie.

W Borneo 1834 niesamowite są obrazy, które przychodzą nam przed oczy. Opisanie całości to zadanie niemal niewykonalne. Mój bohater przecież myśli, zupełnie jak Borneo 1834– pierwsza kompozycja, które posiadła wolę. Ukrytą- to fakt, ale jej odkrywanie to zadanie niesamowite, zupełnie jak życie naszego rudzielca.

Nuty: paczula, labdanum, galbanum, kardamon, żywica konopi, nuty kakaowe, kamfora, białe kwiaty
Rok powstania: 2005
Twórca: Christopher Sheldrake

Pozostałe recenzje

22 kwietnia 2019

Hugo Boss Bottled Infinite

Perfumy Hugo Boss znajdziesz w perfumerii ElNino-Parfum.pl Czas na kolejne męskie perfumy, które pojawiły się w tym roku. Hugo Boss Bottled Infinite, o dziwo, nie jest porażająco słaby. Co więcej, otwarcie robi trochę dobrej roboty, ponieważ jest świeże, metaliczne, ale jednocześnie nie kojarzy się jakoś tragicznie. Przypomina mi trochę stare niebieskie lub czerwone Lacoste. Stąd […]

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o