Kolejna odsłona aoudu w wykonaniu Micallef jest żenująca. Kpiną nazwać mogę już sam spis składników, w którym wyraźnie puszczono wodze fantazji, bo marcepany, miody i przyprawy to jawny śmiech z odbiorcy. Dziwić w dodatku może brak zadeklarowanej nuty drzewa agarowego, choć jest to element nadzwyczaj wyraźny.
Lubię żywicę aoud, cenię za oryginalność, której tak brakuje innym składnikom. Aoud Gourmet to zapach w gabinecie luster, gdzie nienaturalnie powiększono czysto cukrowe obszary kompozycji, tracąc jednocześnie charakterystyczną wartość tego składnika jaką posiada sam w sobie.
I wcale nie jest bardziej słodki, czy nawet jadalny od klasycznego Aoud Homme. Podobieństwo, którego nie można pominąć stawia jednak najnowszą agarową kompozycję Micallef w beznadziejnym świetle, choć źródła takiego stanu rzeczy są całkowicie zaskakujące. Znając mnóstwo kompozycji z wyraźnym akordem tej żywicy doszedłem do dość daleko posuniętych wniosków.
Po pierwsze, w Aoud Gourmet przesadzono z drzewem sandałowym tworząc całkowicie denną i traumatyczną bazę, którą miałem okazję poznać w Attarze Montale (baza typu Pikachu). Wrażenie, szczególnie z początku, jest tak silne, że już do końca nie udaje się odpędzić od tego skojarzenia. Zapach zdaje się toporny, rąbany losowo i rzucony w bezład. Nie mogę odmówić mocy tej kompozycji, choć za siłą nie poszedł przekaz. Obraz jaki dostajemy jest paradoksalnie mniej słodki niż w Aoud Homme, a zdecydowanie bardziej olejkowy i elektryczny.
No i do nigdzie nie ma słodkości, które mi obiecano w nazwie. Aoud Gourmet jest pod tym względem znacznie skromniejszy niż Aoud Homme, mimo resztek miodu, które twórca zostawił w głębokiej bazie. Fakt, jest mnóstwo nic nie wnoszącego cukru, o czym wspominałem na początku.
Ostatnią z wielkich kompozycji M. Micallef była wizjonerska wariacja na temat paczuli. Po niej coś się załamało i nowe zapachy nie są w stanie sięgnąć poprzeczki, jaką ustawili poprzednicy. Aoud Gourmet owej poprzeczki nie strąca jednak, bo nawet nie zbliża się do jej wysokości.
Nuty: cukier, marcepan, miód, przyprawy, paczula, drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, cypriol, ambra, kaszmeran, piżmo
Rok powstania: 2009
Twórca: Geoffrey Nejman