Najlepsza internetowa perfumeria oryginalny asortyment, ekspresowa dostawa
Link
2 lipca 2009

Diptyque, Opone

Nadeszła pora na róże. Co jedna to lepsza, ciekawiej nakreślona na planie perfumiarza. Z mocniej bijącym sercem podszedłem do Opone. Przy tej okazji głośno sobie poprotestuję i tupnę nawet stópką, bo Diptyque wycofał prawie wszystkie swoje sztandary. I nie będzie już Opone, zabraknie żywicznego L`Eau Trois, pełnego ostrej drzewności Virgilio…

Zaskakuje różana gra Opone, bo kwiat to pełen dumy, wręcz pyszny.Naniesiony na plan starannie, z precyzją niezwykłą. Czuć wyważenie,proporcje, wymiary. Każdy kolec, liść, płatek, łodyga, słowem wszystko,jest w róży ostateczne. I dopiero na ten szkielet nałożono warstwami resztę składników. Słodka drzewność zstępuje z nieba pod postacią cieczy, powoli usztywniając łodygę. A kwiat? Kwiat ocieka, zmienia barwę, choć pachnie cały czas nadzwyczaj intensywnie.

Kompozycja jest naprawdę wyjątkowa, bo mimo blasku drzewnej słodyczy,zachowuje przykurzoną cząstkę. Opone zawiera wiele sprzeczności, które razem się uzupełniają. Choć z drugiej strony wyjaśnieniem tego może być inspiracja twórcy. Wyobraźmy sobie bazar w starym arabskim mieście,gdzie przenikające się kultury, religie i przekonania tworzą mozaikę niemal niedającą się rozpoznać. To miasto to właśnie Opone– starożytne centrum handlu, gdzie różany olejek z powodzeniem był zastępowany niewolnikami, przyprawami czy attarem. Pozorne sprzeczności łączył tu interes, pieniądz mówiąc prościej. W kompozycji Giacobetti spoiwem jest pomysł.

No bo jak inaczej wytłumaczyć owinięcie róży wstęgą palonego labdanum i suchą, niemal dławiącą twarzą kuminu przy jednoczesnej ekspresji słodyczy pełnej słońca. Opone zachwyca, kręci się niemiłosiernie, choć róża trwa- zawsze idealnie odwzorowana, geometryczna niemalże.

Trudno powiedzieć do jakiej kategorii należy kwiat Diptyque`a. Choć już wiem- wydaje mi się, że wiem. Opone tworzy osobną kategorię w moim postrzeganiu róży, bo nigdy do tej pory nie dano mi obcować z czerwienią tak intensywnie. Przy tej sile zapach nie traci nic ze swojego słońca i drzew grzejących się w nim.

Nuty: róża, labdanum, szafran, drzewo gwajakowe, kumin
Rok powstania: 2001
Twórca: Olivia Giacobetti

Pozostałe recenzje

22 kwietnia 2019

Hugo Boss Bottled Infinite

Perfumy Hugo Boss znajdziesz w perfumerii ElNino-Parfum.pl Czas na kolejne męskie perfumy, które pojawiły się w tym roku. Hugo Boss Bottled Infinite, o dziwo, nie jest porażająco słaby. Co więcej, otwarcie robi trochę dobrej roboty, ponieważ jest świeże, metaliczne, ale jednocześnie nie kojarzy się jakoś tragicznie. Przypomina mi trochę stare niebieskie lub czerwone Lacoste. Stąd […]

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o