22 lutego 2010

Comme des Garcons, Kyoto

Dziś miało być o Kyoto, ale nie będzie. Jakoś trudno znaleźć właściwe słowo, trudno strzelić w środek kręgu. Kadzidło, które poznane zostało lata temu dopiero teraz wzbudza chęć, aby poświęcić mu uwagę. Ale tu okazuje się, że uwaga to za mało. Z drugiej strony to miłe uczucie, kiedy człowiek staje naprzeciw zapachu, który nie chcę się uchwycić. To tak jakbym próbował złapać strużkę dymu i chciał nią poobracać, pooglądać z lewa, z prawa, z góry, z dołu… Nieosiągalne, co nie?

Najlepsze jest to, że wcale nie czuję się poirytowany. Opisałem setki zapachów, poznałem ich tysiące. I nagle stanęło Kyoto, które odstawione w kąt pokryło się patyną czasu, omszało. Ledwie wydobyte na świat pokazało coś czego nie pamiętałem. Coś czego nie mają zapachy teraz. Czy to chodzi o genialną rękę i nos, czy o niezwykłe składniki, czy o bezkompromisowość. A może właśnie to jest kompromis. Kompromis między twórcą a imieniem. Kompromis, który sprawił, że Kyoto nie trąca krwią, ani kamieniem, ani nawet dymem, bo w końcu zwie się Kyoto. Wow, ileż to lat minęło od ostatniego zapachu, który wymagał takiej pokory. Co to było? Costes w 2007, Philosykos rok później? Nie pamiętam.

Paradoksalnie moja pierwsze spotkanie w japońskim kadzidłem było przelotne, zbyt powierzchowne, zbyt szybkie. Po trzech latach kurtyna opadła.

Kiedyś może pokuszę się o jakiś sensowy opis.

Nuty: kadzidło, cyprys, kawa, paczula, ambra, drzewo cedrowe, drzewo tekowe, kocanka
Rok powstania: 2002
Twórca: Bertrand Duchaufour

Fot. pochodzi z chihihi.wordpress.com

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TOMEK
TOMEK
13 lat temu

WITAM, CZY KTOŚ ZNA POOBNY ZAPACH KADZIDLANY JAK KYOTO?
TOMEK

Anonimowy
Anonimowy
13 lat temu

Mówi się, że Tumulte Pour Homme jest podobne do Kyoto

Anonimowy
Anonimowy
12 lat temu

Panie Marcinie proszę 2,3 razy przeczytać tekst przed umieszczeniem bo literówki,które znalazłam już w różnych Pana tekstach,psują nieco cały jego odbiór.Pozdrawiam 🙂

Anonimowy
Anonimowy
11 lat temu

Wg mnie podobny zapach to popularny Lalique Perles…

Anna F.
Anna F.
4 lat temu

Najlepszy z calej piatki i wogole jeden z lepszych zapachow jakie znam.