12 stycznia 2011

Parfums M. Micallef Gaiac – brama do nowego uniwersum

Trudno, żeby słowa o Gaiac’u nie zawisły na Nie Muzycznej Pięciolinii. Wszak zapach wyjątkowy, nie z jednego względu w dodatku. Dla jednych to brama do nowego uniwersum, drzwi do świata wizji szalonych nosów, złamanie dotychczasowego porządku. Dla drugich… hmm… Czy są jacyś „drudzy”?. Wertując forumowe wpisy, wyrazy blogerów i dziennikarzy konstatuję, że mało istot ludzkich potrafi zarzucić coś tym perfumom. Zresztą sam twórca, Geoffrey Nejman uznał Gaiac’a za swoje najdoskonalsze dzieło, a za nim uczyniło to gros ludzi na całym świecie. Wizjonerska kompozycja oparta na drewnie gwajakowca weszła jak piorun do panteonu sław. Zapachowych oczywiście.

Olfaktoryczne przymioty, które czynią z tych perfum główne źródło masy w portfelu francuskiego małżeństwa, to ciepło, upajająca zmysłowość i niesamowity drewniany klimat. Czasami zastanawiam się czy uwielbienie tego zapachu nie jest jakimś atawizmem, spadkiem po dawnych czasach, kiedy wywaru z kory tego drzewa używano do leczenia syfilisu. A może jest jeszcze inny powód? Wszak Kleopatra uwodziła Cezara i Antoniusza w alkowach swojej sypialni… wykonanej z drzewa sandałowego. Olejek gwajakowy wykazuje duże chemiczne podobieństwo do azjatyckiego pasożyta, ale jego właściwości afrodyzjakalne nie mogły być przecież znane córze Nilu. Od cennego surowca dzieliły ją piaski pustyni i cały Atlantyk przede wszystkim. Nie pozostaje nic innego jak ubolewać nad brakiem dowód na gwajakowe napoje miłosne sporządzane przez indiańskie femme fatale. Trudno jednak nie pamiętać, że skośnookie kobiety-wampy miały na podorędziu kakao, przyprawy i wiele innych przydatnych roślin. Stary Świat nie został tak hojnie obdarowany przez Demeter.

Ale wracają już do aktora pierwszoplanowego. Gaiac jest zjawiskiem wśród zapachów drzewnych. I nawet jak zjawisko dorobił się sporego uznania. Przecież trudno znaleźć perfumy o zbliżonym do niego statusie. Może Tam Dao, najpewniej Feminite du Bois. Chyba tyle, czyż nie? Paradoksem w przypadku kompozycji Nejmana jest fakt, że, w przeciwieństwie do wymienionej przeze mnie konkurencji, sam składnik tytułowy wcale nie pachnie ładnie. Olejek gwajakowy jest dymny, ciężki, nieprzyjemny, nawet trochę chemiczny. Mało ma wspólnego z tym, co dano nam poznać w butelce z ciętego szkła, z drewnianym korkiem i elementem dekoracyjnym zamiast etykiety. I chyba na tym polega mistrzostwo twórcy i tajemnica samej kompozycji. Odrzucił Geoffrey całą brzydotę czystej ingrediencji, a nie każdemu się to udaje. Nie każdemu. Wystarczy przypomnieć sobie esencję turpizmu z L’Hetre Reve, czy Jaisalmer pachnący ogniskiem gaszonym krwią. Wersja Nejmana jest tego pozbawiona, ale jednocześnie wcale nie nudna. Oj nie! Gaiac dostarcza wrażeń. Niezapomnianych.

Jest słodki, kremowy, drzewny. Powiedziałbym też, że seksowny i drapieżny. Miękki i dymny. Nie zaskoczyło mnie połączenie goździków, wanilii i wetiweru. To klasyka orientalnych dołów w perfumerii. Podoba mi się, wręcz imponuje, spora dawka kwiatowej słodyczy. Tak, kwiatowej. To nie błąd. I nie trudno zgadnąć, że to jaśmin. Tylko on z białych kwiatów nadaje się do tworzenia szalenie ciepłych połączeń z drzewnymi składnikami. Bez niego Gaiac byłby kolejnym, niecharakterystycznym drewniakiem. Na pewno bardziej mrocznym, ale też pozbawionym nuty indywidualizmu. Wyobrażam sobie tę kompozycję bez jaśminu nadzwyczaj wyraźnie. To coś jak robotnicze baraki z Germinalu Zoli. Odór dymu, potu, moczu, sierści i nie-wiadomo-czego jeszcze. Ale jednak w profetycznym szale Nejman wszczepił ten rozjaśniający element. Zamachał różdżką nad kolbami i wyszła mu mikstura nie z tej planety.

Kiedy Numa Pompiliusz wprowadził kult Westy, gdzieś w VII wieku przed narodzeniem Chrystusa, na Forum Romanum zapłonął wieczny ogień. Podtrzymywany przez specjalne kapłanki, płomień był symbolem pomyślności i opieki bogini nad ludem. I właśnie tak pachnie Gaiac. Jak ogień w południowe, lipcowe słońce. Rzymskie słońce. Jest gorący, ale jasny. Słodki, żywiczny, niemal parzący, a przy tym wszystkim czysty. Wszak Westalki ślubowały zachowanie dziewictwa. Te bardziej niesforne zamurowywano w budynku lub żywcem zakopywano w grobie. Jaśmin warunkuje utrzymanie nieskazitelności tej kompozycji i nie pozwala na wejście w naturalizm, czy nawet jawną brzydotę. Na początku trochę migotliwie łechce bergamotą, w bazie nabiera szorstkich elementów, lecz generalnie zawsze jest drewnem gwajakowym i jaśminem. Jest bramą do nowego uniwersum, którą trzeba przekroczyć na własną rękę.

O woni brzydoty czytaj tutaj: KLIK,
a o tym, co łączy zapach bezy cytrynowej z wytryskiem Antoniusza tutaj: KLIK
Relacja z wizyty M. Micallef i G. Nejmana w Polsce jest tutaj: KLIK

Nuty: drzewo gwajakowe, wanilia, wetiwer, jaśmin, bergamota, goździki
Rok powstania: 1997
Twórca: Geoffrey Nejman
Cena, dostępność, linia: za 100 mL wody perfumowanej zapłacimy 580 zł w perfumerii Quality Missala i 295 zł za 30 mL

Fot. nr 1 z pixdaus.co
Fot. nr 2 z mmicallefusa.com
Fot. nr 3 z fantasygalleryart.com
Fot. nr 4 z perfunauci.pl
Fot. nr 5 z marahoffman.com
Fot. nr 6 z blogtwistera.blog.onet.pl

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
13 lat temu

sam pisales ten tekst??

Marcin Budzyk
13 lat temu

Nie do końca rozumiem podstawy pytania, ale tak. Sam pisałem tekst (zresztą jak zawsze).

Anonimowy
Anonimowy
13 lat temu

A czy nie jest z gwajakiem (nie mialem nigdy mozliwosci wachania olejku) tak jak z pizmem? W skondensowanej postaci – ciezki do strawienia, natomiast rozcienczony pokazuje swoja piekna nature. Wizja powstania tego zapachu ukszaltowala sie w mojej glowie (inna kwestia czy slusznie) w nastepujacy sposob: Geoffrey przede wszystkim chcial nie zepsuc uroku gwajaka, wiec pokierowal sie minimalizmem "byle nie zepsuc". Cos w stylu Elleny. Dlatego zastosowal bezpieczne podloze (co wspomniales), w postaci wanilli i gozdzikow. Jedno dodaje gladkosci, drugie charakteru. Prawde mowiac wyczuwam (w swojej opini) tylko 3 skladniki w tym zapachu: wanilie, gozdziki i to co w mojej wyobrazni mieni sie gwajakiem.Jak wspominalem czystego gwajaku nigdy nie wachalem wiec pozsotaje dla mnie zagadka czy jest to magia samego skladniku czy wiekszy w tym udzial kreatora zapachu, ktory uczynil go tak fajnym (zeby juz sie rozplywac zbytnio, bo pochlebstw te perfumy zebraly co nie miara 😉 ). Prosty i baaardzo przyjemny zapach.

da_markos

Marcin Budzyk
13 lat temu

* da_markos
Może być, że jest to trochę podobne do istoty odzwierzęcych składników, choć nie wiem czy to kwestia rozcieńczenie, czy użycia innych składników wokół. Według mnie sam gwajak, nawet rozcieńczony nie ma zbytniego uroku, więc Nejman musiał się jednak natrudzić, żeby zbudować taki obraz. I obstawiam olbrzymią rolę jaśminu, ale o tym pisałem już w tekście. Summa summarum, moim zdaniem to Nejamn wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i z pozornie nieciekawego olejku gwajakowego wyczarował ciekawe perfumy. I chwała mu za to.

Anonimowy
Anonimowy
13 lat temu

Masz plusa za wspomnienie o jaśminie 🙂

Marcin Budzyk
13 lat temu

* Dziękuję za plusa 🙂

Anonimowy
Anonimowy
13 lat temu

Bardzo lubię ten zapach (znajduje sie w moim top 5 najlepszych zapachów ). Nie przytłacza, jest po prostu dla mnie wysmienity.

Frapin 1270 edp – to moje pierwsze skojarzenie do Gaiac-a Micallef

smerfetka
12 lat temu

czy to jest zapach również dla kobiet? Unisex?

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Simple rule and sophisticated touch control as the new/only way to the
gaming hobby can be very careful in most cases. You can get
the idea behind brain fitness software programs obtainable.
The handsets manufacturing companies battle nations
hack are producing more and more pragmatic purpose. Com which provide them easily.
They make the call, and you get bored. The Top Ten iPad Games for Kids ~ Help Children Learn and Behave!
Dungeon Siege games battle nations hack are big business and by paying a little different and unsuccessful direction.

My blog battle nations hack android apk

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Szukałam zapachu, który rzuci mnie na kolana i taki był właśnie ten. Gdy w domu spojrzałam na pudełko, aź zadzwoniłam do perfumerii, czy to na pewno to co chciałam, bo w opisie był to zapach męski. Moim zdaniem bardziej dla kobiet niź mężczyzn – jest kremowy i miękki, a ja wolę mężczyzn szorstkich.

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

What's up, after reading this amazing piece of wrioting i am too cheerful to share my experince here with mates.

Feel free to visit my website; owara