15 kwietnia 2013

Guerlain Myrrhe & Delires i zapachowe oblicza Mongolii…

Seria butikowych perfum Guerlain to dzieło sztuki. Ale o tym już chyba wiecie. Ja zaś wiem, że po wspaniałym Tonka Imperiale, po kakaowym Gourmand Coquin, po dymnym Bois d’Armenie poznałem cudo o urodzie znacznie większej – Myrrhe & Delires.

 

Siostra Małej Czarnej

Zapach miał premierę w 2012 roku. To był dobry czas dla Guerlain. Wtedy powstała woda perfumowana La Petite Robe Noire w nowej formule. Nie wspominam o tym bez przyczyny. Powodem jest jeden składnik, który w dwóch kompozycjach gra rolę główną. I nie jest to mirra. To lukrecja. Świeża, anyżowa nuta w obu perfumach została jednak odziana w suknię z dymnych nitek. W Małej Czarnej bohaterka odgrywała swój taniec w dżungli wielkiego miasta. W Myrrhe & Delires betonu, szkła i stali próżno szukać. Próżno szukać tu też słodkich, likierowych akordów.

Pustynia Gobi zimą.

Mroźna, piaszczysta pustynia

Perfumy Guerlain przypominają głęboki oddech na pustyni. To obszar zimny, suchy, pokryty może szadzią, może szronem. Na pewno jest zima. Powiedzmy, że to Gobi albo Takla Makan, gdzie zmrożone syberyjskie powietrze pędzi z północnym wiatrem. Czuć tu też popiół, może jakieś niedopalone drwa. I jeszcze czuć maleńką, wręcz mikroskopijną kroplę soku z pieczonego jabłka. Tak wygląda początek Myrrhe & Delires. Jeśli komuś anyżowe konotacje przeszkadzają, to nie odnajdzie tu pozytywnych wrażeń.

Buddyjska świątynia w Mongolii.

Mongolia

Później zaś pojawia się Orient. Dalej zimny, chociaż zapach złoci się. Nabiera cech metalicznych. Gdzieś w tle kołacze woń kadzideł w stylu azjatyckim. Porównałbym ten zapach do woni potpourri. Jest jednak bardziej chłodny i delikatniejszy. W miarę upływu czasu, tak po 2-3 godzinach wyłania się z tego obrazu mirra. Okraszona wanilią nuta nadaje kompozycji ciepło. Przesuwa ją z obszaru „zimny” na płaszczyznę „chłodny” lub nawet „letni”. Później ilość energii jeszcze wzrasta. W bazie kompozycja wręcz robi się puchata i ciepła. To za sprawą paczuli, która jednak nie ma nic wspólnego z piwnicami, szczurami i kartoflami. Tu paczula jest miękka i przyjazna. Nieco nawet czekoladowa.

I nawet jeśli ta recenzja tego nie wyraża, to jest według mnie najlepszy z dotychczas poznanych zapachów Guerlain. Pozostaje po raz kolejny ponarzekać, że pachnidło nie jest dostępne w Polsce 🙁

Nuty: mirra, grejpfrut, czerwony pieprz, czarny pieprz, lukrecja, paczula, olibanum, irys, róża
Twórca: Thierry Wasser
Rok powstania: 2012
Cena, dostępność, linia: woda perfumowana o pojemności 75 mL; niedostępna w Polsce
Trwałość: bardzo dobra, około 7 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

+

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Perfumy Guerlain poznałam w Mediolanie kilka lat temu. Wówczas nie zrobiły na mnie wrażenia, ale dziś żałuję, że nie sprawiłam sobie takiej pięknej, pachnącej pamiątki, no ale wtedy jeszcze perfumy stały gdzieś obok mnie. Następnej okazji napewno nie odpuszczę.

Marcin Budzyk
10 lat temu

Zawsze lepszy niż minus. 🙂

Marcin Budzyk
10 lat temu

Polecam zakup i testy. To piękne, nieprzeciętne zapachy.

JAROSLAV
10 lat temu

Szkoda,że tak wspaniałe zapachy nie goszczą w naszym kraju,a w 80 procentach zalewająca nasz rynek tandeta:(
Zapach wpisuję do listy "must have niuch":))
pozdr,
p.s.
Marcinie wkradł się chochlik:)
"to jest to dla według mnie"

Marcin Budzyk
10 lat temu

Już poprawiam, dziękuję. 🙂

Anna F.
Anna F.
4 lat temu

A w Paryżu np w których butikach Guerlain jest dostępny ten zapach? Jeśli ktoś wie, byłabym wdzięczna za informację.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anna F.

Już od dawna nie jest dostępny – został wycofany z produkcji.