12 kwietnia 2015

Cristobal Balenciaga w 10 punktach

Cristobal Balenciaga
Cristobal Balenciaga

Są na świecie postacie i marki, o których każdy szanujący się koneser perfum powinien wiedzieć. Z tą myślą rozpoczynam przekrojowy cykl, który będzie zawierał najważniejsze informacje na ich temat. Bohaterem pierwszej odsłony jest Cristobal Balenciaga.

1. Narodziny

Urodzony w 1885 roku Cristobal Balenciaga Eizaguirre był pierwszym hiszpańskim (tak naprawdę baskijskim) projektantem mody, którego sława objęła cały świat. Był największym konkurentem Christiana Diora i Gabrielle Chanel. To od niego uczyli się późniejsi mistrzowie mody: Andre Courreges , Hubert de Givenchy, Oscar de la Renta czy Emanuel Ungaro.

Hubert de Givenchy
Hubert de Givenchy

2. Kapelusz z włosów

W latach 40. Cristobal Balenciaga wynalazł „kapelusze zrobione z włosów”, które wykonane były z długiego warkocza zawiniętego na głowie. Projekt ten powstał we współpracy z mistrzem fryzjerstwa tamtego okresu – Guillaumem.

3. Pierwsze perfumy

Pierwsze perfumy Balenciagi to fiołkowe Le Dix z 1947 roku. Dzięki komercyjnemu sukcesowi Cristobal zyskał po raz pierwszy w swoim życiu finansową stabilność. Wcześniej zakładał wiele firm, które szybko plajtowały ze względu na całkowitą bezkompromisowość projektanta. Aby zrealizować zamierzenia i projekty sięgał po wszelki dostępne środki bez oglądania się na koszty.

Balenciaga Le Dix
Balenciaga Le Dix

4. Panterka i płaszcz przeciwdeszczowy

Cristobal Balenciaga był ojcem syntetycznych tkanin w modzie luksusowej. To on jako pierwszy zaproponował przeciwdeszczowy płaszcz z przezroczystego plastiku. Również jemu zawdzięczamy tkaniny imitujące skórę lamparta, tzw. „panterkę”.

5. Zapach dla mężczyzn

Pierwsze męskie perfumy to Eau de Balenciaga. Ich premiera odbyła się w 1962 roku. Był to ostatni zapach, którego produkcję osobiście nadzorował Cristobal Balenciaga. Wszystkie późniejsze dzieła powstawały już bez jego udziału.

Eau de Balenciaga
Eau de Balenciaga

6. Kariera 13-latka

W wieku 13 lat idealnie skopiował suknię pokazaną mu we francuskim magazynie przez markizę de Casa Torres. Od tamtego czasu kobieta była jego mecenasem i za własne pieniądze wysłała go na nauki do Paryża. Ze zdobytą wiedzą i doświadczeniem Balenciaga otworzył swoją pierwszą firmę w wieku zaledwie 16 lat.

7. Koniec działalności

W latach 60. Cristobal Balenciaga zamknął swoją pracownie. Świat zalały wówczas masowe mini, stroje mało eleganckie i popowe. Projektant przywykły do kreacji ultraeleganckich i wytwornych ubrań nie odnalazł się w realiach nowego, rynkowego porządku.

Salon przy 10 Avenue George V
Salon przy 10 Avenue George V

8. Michelle

Wykreowane w 1979 roku perfumy Michelle miały być hołdem złożonym ukochanej modelce Balenciagi o takim właśnie imieniu. Zapach był jednocześnie świeży, szyprowy i kwiatowy. Flakon zaś błyszczał złotem i czerwienią – ukochanymi kolorami Cristobala.

9. Muzeum Cristobala Balenciagi

W 2002 roku swoją działalność rozpoczęło muzeum projektanta – Cristobal Balenciaga Museoa. Mieście się ono w Getarii – mieście jego narodzin – w Pałacu Aldamar, który był rezydencją Markiza i Markizy Casa Torres.

10.  Perfumy Balenciaga dzisiaj

Od roku 2010 licencję na perfumy Balenciaga ma koncern Coty. Od tamtego czasu na rynku ukazały się następujące zapachy: Paris, Paris L’Essence, Paris L’Eau Rose, Paris l’Edition Mer, B. Balenciaga, Florabotanica i Rosabotanica.

Pozostałe recenzje

5 grudnia 2021

Kilian L’Heure Verte

Najpierw do mojej perfumerii wszedł klient, który pachniał tym zapachem. Później postanowiłem sam poszukać kilku kropli, aby napisać recenzję

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
6 lat temu

Marcinie, przytrafił Ci się czeski błąd -powinno być 1895 😉

Magda
Magda
6 lat temu

Bardzo podoba mi się pomysł i tematyka nowego cyklu 🙂
Będę skrupulatnie śledzić 😉

iwonidos
6 lat temu

Czy wąchałeś może Le Dix ? Co w nich było prócz fiołka ? Fajny tekst – nie za długi, a treściwy 🙂

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Pierwszy raz o perfumach Balenciaga dowiedzialem sie czytajac Alistair MacLean… no wlasnie… nie pamietam:( …,,Sila strachu,, czy ,,Lalka na lancuchu,,? Sam mam dwa, juz nie produkowane perfumy -Portos i Ho Hang. Sa dla mnie jak relikwie… tylko na specjalne okazje:). Szkoda ze nie masz ich Marcinie w swoim spisie.
Jani

Marcin Budzyk
6 lat temu

Dziękuję, już poprawiłem. 🙂

Marcin Budzyk
6 lat temu

Mam nadzieję, że starczy mi zapału. Wbrew pozorom wymaga to sporo czasu.

Marcin Budzyk
6 lat temu

Wąchałem. Cudo. Nazwa "Le Dix" w poście prowadzi do recenzji. Tam napisałem trochę więcej na ich temat.

Marcin Budzyk
6 lat temu

Takich skarbów chyba bym nie używał nawet na specjalne okazje. Kto wie, ile będą warte za 20,30 lub 50 lat.

Geometry of Nature
6 lat temu

…nom… ten cykl będzie mi bliski – od razu tu wlazłam 😀

Marcin Budzyk
6 lat temu

🙂 Cieszy mnie to i mam nadzieję, że następne odsłony będą też przykuwały uwagę. 🙂