17 stycznia 2024

Guerlain Bergamote Fantastico Extrait 11

Guerlain Bergamote Fantastico Extrait 11

Dzisiaj o przedostatnim zawodniku nowej kolekcji

Guerlain Bergamote Fantastico Extrait 11 to perfumy, które mógłbym mieć. Stanowią pełną, złożoną, naturalną i ciekawą interpretację bergamotki. Wiele osób porównuje je do cytrusowych wód kolońskich Guerlain, ale to wynik jedynie tego, że trudno znaleźć w ofercie tej marki bardziej podobne wonie. W praktyce Bergamote Fantastico to cytrusy z zupełnie innej planety. Nie są typowo świeże, co może być złudnym wrażeniem po lekturze nazwy. Prawdę mówiąc przychodzi mi do głowy tylko jeden, jedyny zapach, który interpretował bergamotkę w taki sposób. To Tom Ford Venetian Bergamot – czyli w mojej opinii najlepsza interpretacja bergamotki na świecie (choć już historyczna, niestety)

Z bergamotką są jednak dwa problemy. Pierwszy jest techniczny – ta nuta znika ze skóry w ekspresowym tempie. Perfumiarz, który chce przenieść ten składnik do poziomu serca (lub bazy) musi mieć bardzo wysokie umiejętności, wiedzę i dostęp do odpowiednich składników utrwalających. Natomiast, żeby jednocześnie przesunąć bergamotkę do tych dalszych etapów i nie wpaść w objęcia taniej chemii – to dopiero jest sztuka. I w przypadku Venetian Bergamot, i w przypadku Bergamote Fantastico Extrait 11, ta sztuka się udała.

Jako odbiorcy perfum nie mamy dostępu do pełnych formuł i nigdy nie poznamy dokładnych składów. Natomiast jako klienci możemy ocenić kompozycje i mówić o naszych odczuciach, które są przecież najważniejsze. W tym przypadku mamy bergamotkę w całej jej złożoności – skórzastej skórki, drzewnej pestki. Mamy gorycz tych białych elementów między skórą a miąższem i kwaskowość samego miąższu. Z czasem jednak pojawia się pewna doza cukru, która nawet może kojarzyć się z mandarynką. Nie jest to kompozycja iskrząco zielona i botaniczna jak klasyczne wody kolońskie, ale pewne drobne niuanse tego wrażenia też są tu przemycone. Nie dominują jednak.

Co więcej, mamy mnóstwo odczuć, których próżno domyślać się na podstawie spisu nut. Są wyraźne wątki żywiczno-skórzane w typie benzoinu lub opoponaksu. Widać też cień zasuszonych, białych kwiatów. I cała plejada innych, wspomagających cytrusów. Oprócz mandarynki obstawiłbym też gorzką i słodką pomarańczę czy limonkę. Poczułbym też maleńką, kwitnącą różę. O tym w oficjalnych materiałach nie przyczytamy, ale Bergamote Fantastico naprawdę zapewnia kalejdoskop wrażeń.

I teraz powrócę do drugiego problemu z bergamotkę i cytrusami w ogóle. Niestety, większość ludzi uważa je za nuty „gorsze” i „niegodne”. To znaczy, że o ile jesteśmy w stanie zapłacić kilka tysięcy złotych za perfumy mroczne i kadzidlane, to statystycznie większość osób nie wyda takich kwot na „cytrusa” – choćby był najlepszy na świecie. To samo dotyczyło wspomnianych Venetian Bergamot…

Opinia końcowa o perfumach Guerlain Bergamote Fantastico Extrait 11

W mojej ocenie są to najlepsze, aktualnie dostępne perfumy bergamotkowe na świecie. Na pewno warto je poznać na własnej skórze.

Kampania perfum Bergamote Fantastico Extrait 11

Guerlain Bergamote Fantastico Extrait 11

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony guerlain.fr

Najważniejsze cechy:

charakter: bergamotkowy

+ bardzo wysoka jakość składników i naturalny wydźwięk

+ bardzo ciekawa konstrukcja i zręcznie „zatrzymanie” bergamotki jako tematu głównego

+ wiele szlachetnych, pobocznych wątków

Charakterystyka:

Nuty: bergamotka, petit grain, akord ambrowy, drewno gwajakowe

Rok premiery: 2023

Twórca: Delphine Jelk

Cena, dostępność, linia: ekstrakt perfum dostępny w pojemności 50 mL

Trwałość: bardzo dobra, około 8-9 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
6 miesięcy temu

Oj bosko się czyta 🙂 Teraz tylko czekam na wanilię!

Kris
Kris
6 miesięcy temu

Czy Guerlain dołącza mini próbki podczas większych zakupów w swoich butikach? Gdzie teraz jest najbliższy w Berlinie, Wiedniu?

Kris
Kris
6 miesięcy temu
Reply to  Kris

Westfield Mokotów znalazłem, ale czy to butik w pełnym tego słowa znaczeniu i czemu piszą że pierwszy w Polsce, skoro pamiętam z lat 90tych w Krakowie był chyba..

Kris
Kris
6 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Czas zaplanować wizytę w Warszawie. Oczywiście do Guerlain, ale przez Impressium oczywiście :))

Patrycja
Patrycja
6 miesięcy temu
Reply to  Kris

W sklepie internetowym przy zakupie otrzymałam próbki. Dzięki temu odesłałam zakupioną w ciemno Cuir Belugę…

Patrycja
Patrycja
6 miesięcy temu

Kiedy weszłam po raz pierwszy na stronę sklepu internetowego to od razu wpadł mi w oko ten zapach. I jego cena…. Uwielbiam bergamotkę. Chciałabym poznać ten zapach. Bergamotkę Toma Forda miałam okazję poznać i była cudna. Tylko ulotna u mnie…

Patrycja
Patrycja
6 miesięcy temu

Dziś weszłam tutaj z powodu innej recenzji. A tu zapach,o którym myślę od jakiegoś czasu. Choć boję sìę myśleć..
Ale muszę go poznać. Kiedy będę w stolicy wizyta w butiku obowiązkowa.

Anka
Anka
6 miesięcy temu

Szczęśliwie posiadam bergamotkę Toma Forda, więc nie muszę się zastanawiać czy wydać prawie 3 tys. na to cudo. Nie wiem czy istnieje zapach (lub jakikolwiek kosmetyk) wart dla mnie takiej kwoty.

Patrycja
Patrycja
6 miesięcy temu
Reply to  Anka

A jak u Pani z trwałością tej bergamotki? Ja kilka lat temu spryskalam nadgarstek i bardzo ulotny był to zapach. Choć piękny. Podrawiam serdecznie.

Anka
Anka
6 miesięcy temu
Reply to  Patrycja

Nie używałam ich od lata, więc nie pamiętam. Raczej nie powalają trwałością, ale na mnie cytrusy nigdy się długo nie trzymały. Po prostu noszę ze sobą flakonik i dopsikuję w ciągu dnia. A tak off topic – zapachem mojego życia jest TF Rive d’Ambre i też się na mnie długo nie utrzymuje, co nie przeszkadza mi kochać go miłością absolutną (zrobiłam zapas, kiedy był jeszcze dostępny).

Anonimowo
Anonimowo
6 miesięcy temu
Reply to  Anka

Podzielam zachwyty co do Rive d’Ambre:) Też posiadam, niestety, unikatowy już flakonik..

Patrycja
Patrycja
6 miesięcy temu
Reply to  Anka

Tego zapachu nie znam… Od TF mam i lubię Ombre Leather. I czuję je dość długo nawet. Ja to mam tak,że zależy mi na trwałości ,ale jak zbyt długo czuję dany zapach to już mnie zaczyna męczÿć trochę. Dziwna jestem :-). No i lubię różne zapachy. Cytrusowe,słodkie,ale także skórzane skręcające w stronę męską. Nie jestem wierna w tej kwestii,ale jest tyle pięknych zapachów przecież…

Anka
Anka
6 miesięcy temu

Wolę w zamian kupić 2 lub 3 zapachy SHL albo MDCI w Impressium 😉

Kris
Kris
6 miesięcy temu
Reply to  Anka

Z drugiej strony jak popatrzeć, że inna znana firma Hermes, ma przykładowo- przepraszam za porównanie, męskie kąpielówki wątpliwej urody za 2500…
To cena zapachu, jeśli jest piękny i wyjątkowy, zwłaszcza dla kogoś kto dysponuje większym budżetem, nie jest może takie najdziwniejsze 🙂

Basia
Basia
6 miesięcy temu

..za jedyne 2750 zł na stronie Guerlain😉😅

Anonimowo
Anonimowo
6 miesięcy temu

Szkoda że rodzina ,Kowalskich,nic tutaj nie znajdzie ceny by ich zabiły 😂