Klasyk Kenzo to jedyny typowy męski świeżak jaki gości u mnie w kolekcji. Kenzo Pour Homme został wykreowany niemal 20 lat temu, wobec czego samo utrzymanie się na rynku przez tak długi czas niech świadczy o sile jaką dziś może poszczycić się mało który zapach, zwłaszcza męski.

Fot. Aktualna wersja.
Niby toń wody jest motywem dość często wykorzystywanym przez twórców mainstreamu a nawet głębokiej niszy, ale z drugiej strony mało kto potrafił zakreślić ją w tak nieprawdopodobnie ciekawy sposób. Kenzo Pour Homme przywołuje obraz morza dosłownie i jednoznacznie. Już sam aktualny projekt flakonu zmusza do takich, a nie innych skojarzeń.
Kompozycja wieje chłodem i deszczem- ogólnie i prosto pojętą świeżością. Na tym poziomie nie ma nic, co mogłoby zachwycać w jakikolwiek sposób, aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że jest coś co zniechęca. Jest poprawnie.
Bogactwo przekazu w przypadku klasyka tkwi głębiej. Tworzy ją ziołow0-przyprawowa mieszanka: szałwia, geranium, gałka muszkatołowa, koper włoski. Może to moje zboczenie, ale z tego wszystkiego kształtuje się coś na miarę rdzenia Ouarzazate. Odrzucając z pierwszego nuty świeże, a z drugiego kadzidło otrzymamy żywo podobne obrazy.

Fot. Stara wersja flakonu (fot. z basenotes.net).
Jeszcze słowo o flakonie. Jego projekt był założeniem przekazania obrazu bambusa na wietrze. Dawna, stara wersja posiada liściastą, pięknie zdobioną postać. Z różnych powodu zdecydowano później wygładzić flakon i obecnie jest płaski, wykonany z matowego szkła. Miałem okazję posiadać dwa flakony i obydwa dostarczają pozytywnych wrażeń.
Niby Kenzo Pour Homme nie cieszy się opinią szczególnie wartościowego zapachu, jednak wg. mnie jest to błędne stwierdzenie. Może po części przez moje dość emocjonalne spojrzenie na tą kreację. W końcu butelka Kenzo sprawiła, że odnalazłem forum wizażowe i zadałem pierwsze pytanie na temat klasyka. Moje życie właśnie przez ten twór zostało całkowicie odmienione. Zacząłem czerpać z olfaktorycznej części tego świata.
Nuty: nuty ozonu i jodu, bergamota, cytryna, szałwia, geranium, gałka muszkatołowa, koper włoski, tymianek, goźdzki, drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, drzewo różane
Rok powstania: 1991
Tworca: Christian Mathieu