4 lipca 2010

R. H. Wright Nauka o zapachu

Muszę napisać parę słów o książce, która tak fenomenalnie traktuje o problemie węchu i zapachu. Z jednej strony o perfumach nie znajdziemy tam nic, ale z drugiej wspaniale obrazuje teorie zapachowe. Mimo że z założenia jest to pozycja popularnonaukowa to wyraźnie ciąży w kierunku tego drugiego członu. Nie szukając daleko- aby zrozumieć poszczególne teorie przyda się choćby podstawowa znajomość analizy matematycznej (równania różniczkowe, całki). Po kartach książki poza tym plączą się jakieś logarytmy, rozkłady statystyczne i inne, mniej ważne rzeczy.

Trochę przydługi wstęp o nauce jako takiej, o dążeniu do poznania nowych rzeczy i później od razu przeskok w badanie wpływu zapachu (wabików seksualnych) na ćmy, muszki owocowe i inne bezkręgowce. Autor używa możliwie najbardziej lekkiego języka, choć i tak w wielu momentach bez znajomości chemii, matematyki czy biologii nie da się ruszyć z miejsca. W książce szeroko opisano tropienie psów (zdecydowanie jedna z ciekawszych części) czy powrotu łososi do strumieni, gdzie się urodziły.

Nauka o zapachu, wydana w 1972 roku, może być miejscami nieaktualna, choć zasadniczo trzyma poziom. W końcowych częściach sporo miejsca poświęcono na opis aparatury poznawczej człowieka ze szczególnym uwzględnieniem problemu wywołania impulsu nerwowego przez pachnącą cząstkę.

Dla perfumiarzy przyszłych i obecnych, dla osób zajmujących się kwestią zapachu, dla zainteresowanych- to książka obowiązkowa. Po raz pierwszy realnie przydał mi się stek niby-bzdur wykładany na uczelni. A i jeszcze jedno, Pana Wrighta na język polski przełożył sam dr. inż. Władysław Brud.

Pozostałe recenzje

24 października 2021

Dior Miss Dior Eau de Parfum 2021

Wersji poprzedniej nie pamiętam (choć opisałem na blogu). Znam tę jeszcze wcześniejszą, która miała wyczuwalny paczulowy niuans i była naprawdę dobra – możliwa do zapamiętania…
A teraz mamy perfumy Dior Miss Dior Eau de Parfum 2021

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments