3 kwietnia 2016

Wanilia na wagę złota (drastyczny wzrost cen)

Wanilię zna każdy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych przypraw, choć jej smak i zapach w większości produktów spożywczych pochodzi z syntetycznych odpowiedników. W perfumach zresztą też.

Nie znaczy to, że nie ma na rynku lodów prawdziwie waniliowych, ciast z prawdziwym aromatem tej rośliny i perfum zrobionych na bazie absolutu. Są, choć na pewno są to produkty nie najtańsze. I właśnie dla takich producentów ostatnie miesiące są małą tragedią.

Wanilia w środowisku naturalnym – pnącze (fot. z zasobów Wikipedii)

Według „The Guardian” ceny wanilii na światowych rynkach od stycznia 2015 do stycznia 2016 wzrosły o 150%. To dużo, bardzo dużo. Prawda jest taka, że wzrost cen tej przyprawy był obserwowany już od 2012 roku, ale wcześniej był on jednostajny i dość powolny. Obecny skok spowodowany jest klęską na madagaskarskich uprawach, które uważane są za najlepsze na świecie, i które są też największe (prześcigają nawet te indonezyjskie). Oczywiście w tym wypadku „najlepsze” znaczy dające najbardziej słodki ekstrakt spożywczy. Znaczącymi producentami wanilii jest też Meksyk, Papua Nowa Gwinea czy Turcja, ale ekstrakty spożywcze z nich uzyskane są nieco gorszej jakości.

Ręczne zapylanie kwiatów wanilii (fot. z zasobów Wikipedii)

Obecnie jeden litr ekstraktu z wanilii madagaskarskiej kosztuje około 80 euro. Rok temu cena wynosiła nawet poniżej 30. Mówimy tu o ekstrakcie spożywczym, a nie o absolucie waniliowym wykorzystywanym w perfumerii, który jest wielokrotnie droższy. Na ogólną cenę tej rośliny wpływ ma to, że większość prac wykonuje się ręcznie (w tym zapylanie).

Pozostaje mieć nadzieję, że galopujące ceny tej przyprawy nie przełożą się na wzrost cen perfum lub, co gorsza, na zastępowania absolutu przez syntetyki.

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iconic743AnonimowyMarcin Budzyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nowy l'homme ideal o stężeniu edp mocno akcentuje nutę wanilii, ale wyekstraktowaną w zupełnie nowy i nowatorski sposób, ale o tym to już Marcin rzetelniej i lepiej opowie przy okazji nadchodzacej recenzji…
Pozdrawiam Bogavante

Marcin Budzyk
Gość
Marcin Budzyk

Mam nadzieję, że nowa wersja L'Homme Ideal już niebawem trafi w moje ręce. 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Chodzi o tzw tinkturę

iconic743
Gość
iconic743

Wanilia , wanilia …pełno jej w nowym Angelu:) a cena to przeżycia. Na szczęście:P.