26 maja 2023

Jacques Fath Lilas Exquis

Jacques Fath Lilas Exquis

Maj to miesiąc kwitnących bzów – lilaków

Idąc tym tropem postanowiłem opisać jedną „nienowość” z Impressium, czyli perfumy Jacques Fath Lilas Exquis. Większość osób w tej kategorii perfum kojarzy na pewno świetne En Passant od Frederica Malle’a. Propozycja, o której dziś mowa, jest jednak zupełnie inną interpretacją, w której dominacja lilaków nie jest tak bezdyskusyjna.

Luca Maffei stworzył bowiem trio głównych bohaterów. Oprócz bzu jest to kwiat lipy i hiacynt. To kompozycja złożona, zmienna, wielowarstwowa, którą możemy odkrywać w różnych temperaturach, pogodach itd. Ma w sobie oczywiście elementy zielonego listowia budującego poszycie nad zimnym strumykiem, ale znajdziemy tu też woń kamiennego wazonu, kwiaciarni, wątki pudru i ciepłej herbaty z cytryną. Czasami w tej stercie płatków i liści pojawi się aromat drapiącego miodu.

I wiele elementów w tych perfumach nie jest oczywistych. Sama zieleń, dla przykładu, nie tylko ma wątki trawiaste i liściasto-gąszczowe, ale też zawiera elementy bardziej mroczne, butwiejące, nieomal mszyste, wilgotne, jak liść rosiczki na bagnach.

Bardzo ciekawie wygląda wątek kwiatu lipy, który wnosi słoneczne ciepło. Zakładam, że to ten akord odpowiada też za skojarzenia z ciepłą herbatą z cytryną. To element jasny, najbardziej przyjazny i rozkoszny z całej plejady wrażeń Lilas Exquis.

Baza wykończona jest sposób pudrowo-piżmowy. Zastosowany absolut ambrette sprawia, że nie wpada zanadto w wątki przykurzone, ale są one jednak w pewnym, małym stopniu wyczuwalne. Natomiast nie zmienia to faktu, że nawet po wielu godzinach kompozycja ma lipowo-bzowy odcień, co samo w sobie jest pożądanym efektem.

Opinia końcowa o perfumach Jacques Fath Lilas Exquis

To przykład naprawdę interesująco zrobionego zapachu kwiatowego. Nie jest to jednak monotematyczna wariacja na temat bzu, a złożona kompozycja z frakcjami zielonymi, kwiatu lipy i hiacynta

Kampania perfum Lilas Exquis

Wszystkie zdjęcia i informacja oficjalne pochodzą ze strony Perfumerii Impressium

Najważniejsze cechy:

charatker: kwiatowo-zielony

  • + bardzo złożona kompozycja
  • + piękna konstrukcja akordu kwiatu lipy, bzu i zieleni
  • +/- momentami nieco chemiczna baza, ale z elementami wcześniejszych, udanych watków

Charakterystyka:

Nuty: bez (lilak), bergamotka, hiacynt, dzwonki, kwiat lipy, fiołek, magnolia, ambrette, akord piżmowy i ambrowy

Rok premiery: 2019

Twórca: Luca Maffei

Cena, dostępność, linia: ekstrakt perfum dostępny w pojemności 30 i 100 mL

Trwałość: bardzo dobra, około 7-8 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
10 miesięcy temu

Bardzo lubię te perfumy, połączenie lipy i bzu, choć abstrakcyjne bo w naturze nie mamy szans ich połączyć, brzmi bardzo harmonijnie. Zmienny, ciepły a równocześnie delikatny i rześki zapach o świetnych parametrach. Zakupiłam mały flakon w impressium i na jednym pewnie się nie skończy. Jacques Fath oferuje bardzo ciekawe i jakościowe kompozycje. Posiadam jeszcze Oree du bois i bardzo lubię je nosić jesienią. Swoją drogą to czekam na pierwsze wrażenia co do najnowszej jaśminowej propozycji marki.