28 lipca 2008

Serge Lutens, Bois de Violette

To moje pierwsze spotkanie z fiołkiem. Kilka poprzednich zostawiło ledwie widoczne rysy w mojej pamięci.
Bois de Violette to zapach dość wyjątkowy, nawet biorąc pod uwagę szereg braci z Rue de Valois. Połączenie drewna z fiołkiem w ścisły splot wydawało się pomysłem nie tyle intrygującym, co dziwnym. Może to przez to, że moja wiedza w dziedzinie kwiatów jest wciąż dość wątła i z wyjątkiem kompozycji skupionych wokół jaśminu i storczyka, rzadko coś zwraca moją uwagę.

Bois de Violette to fiołek ujęty w szczególnie szerokie ramy- drewniane ramy. Przez to zatracony został czysto kobiecy wydźwięk tego kwiatu. Lina została przeciągnięta w stronę mężczyzny. Zapach jest skrajnie uniseksualny, mimo że fiołkowy.

Nie wiem czemu, ale tak powinny pachnieć fiołki w bukiecie Pani Zemsty. Cedr nie nadał stylu rustykalnego. Wręcz przeciwnie. Wybił całą miękkość i zaostrzył kontury fiołka. Zapach z czasem staje się coraz bardziej chemiczny i oddala od archetypu tej rośliny.

Bois de Violette to przeciąganie liny między jednym, a drugim składnikiem. Raz bardziej fiołkowo, raz cedrowo. Mimo wszystko, ingrediencje wspaniale się komponują i ich połączenie dało jak najbardziej pozytywny efekt. Ubolewam nad faktem jednowątkowości. Zabrakło urozmaicenia. Coś się zmienia, ale nie skrajnie i tylko w obrębie tytułowych aktorów.

Zdecydowanie zabrakło też przytulności, puchatości, ciepła. Bois de Violette nie jest ludzki i nawet nie próbuje takim być. Fiołek zna swoją wartość, a cedr wielkość. Są równie silni. Liny nie przeciągnie nikt. Co najwyżej, zostanie zerwana. Brakuje pożogi, zniszczenia, ostatecznego starcia.

Bois de Violette to zaskoczenie pozytywne. Fiołek w wersji drzewnej jest wart uwagi, mimo dość znacznej sztuczności i ugłaskania. Ale charakter ma.

Nuty: fiołek wonny, drzewo cedrowe
Rok powstania: 1992
Twórca: Christopher Sheldrake

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments