28 lipca 2008

Serge Lutens, Bois de Violette

To moje pierwsze spotkanie z fiołkiem. Kilka poprzednich zostawiło ledwie widoczne rysy w mojej pamięci.
Bois de Violette to zapach dość wyjątkowy, nawet biorąc pod uwagę szereg braci z Rue de Valois. Połączenie drewna z fiołkiem w ścisły splot wydawało się pomysłem nie tyle intrygującym, co dziwnym. Może to przez to, że moja wiedza w dziedzinie kwiatów jest wciąż dość wątła i z wyjątkiem kompozycji skupionych wokół jaśminu i storczyka, rzadko coś zwraca moją uwagę.

Bois de Violette to fiołek ujęty w szczególnie szerokie ramy- drewniane ramy. Przez to zatracony został czysto kobiecy wydźwięk tego kwiatu. Lina została przeciągnięta w stronę mężczyzny. Zapach jest skrajnie uniseksualny, mimo że fiołkowy.

Nie wiem czemu, ale tak powinny pachnieć fiołki w bukiecie Pani Zemsty. Cedr nie nadał stylu rustykalnego. Wręcz przeciwnie. Wybił całą miękkość i zaostrzył kontury fiołka. Zapach z czasem staje się coraz bardziej chemiczny i oddala od archetypu tej rośliny.

Bois de Violette to przeciąganie liny między jednym, a drugim składnikiem. Raz bardziej fiołkowo, raz cedrowo. Mimo wszystko, ingrediencje wspaniale się komponują i ich połączenie dało jak najbardziej pozytywny efekt. Ubolewam nad faktem jednowątkowości. Zabrakło urozmaicenia. Coś się zmienia, ale nie skrajnie i tylko w obrębie tytułowych aktorów.

Zdecydowanie zabrakło też przytulności, puchatości, ciepła. Bois de Violette nie jest ludzki i nawet nie próbuje takim być. Fiołek zna swoją wartość, a cedr wielkość. Są równie silni. Liny nie przeciągnie nikt. Co najwyżej, zostanie zerwana. Brakuje pożogi, zniszczenia, ostatecznego starcia.

Bois de Violette to zaskoczenie pozytywne. Fiołek w wersji drzewnej jest wart uwagi, mimo dość znacznej sztuczności i ugłaskania. Ale charakter ma.

Nuty: fiołek wonny, drzewo cedrowe
Rok powstania: 1992
Twórca: Christopher Sheldrake

Pozostałe recenzje

24 października 2021

Dior Miss Dior Eau de Parfum 2021

Wersji poprzedniej nie pamiętam (choć opisałem na blogu). Znam tę jeszcze wcześniejszą, która miała wyczuwalny paczulowy niuans i była naprawdę dobra – możliwa do zapamiętania…
A teraz mamy perfumy Dior Miss Dior Eau de Parfum 2021

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments