1 lipca 2009

Escentric Molecules, Escentric 01, Molecule 01, Escentric 02, Molecule 02

Urosła we mnie molekuła walki i wreszcie po tak długim okresie jestem w stanie zmierzyć się z ideą pachnącej chemii. Geza Schoen to wizjoner zapachu i człowiek, który roztrzaskał skostniały obraz perfumiarza. Przed nim twórcy kompozycji byli postrzegani przez pryzmat alchemików, zręcznie przeplatających nuty i akordy. Młody Niemiec też tak zaczynał. Pewnie mało kto wie, że za częścią kompozycji Clive Christiana (w tym męskim „X”) stoi właśnie Geza.

Miałem okazję rozmawiać z Gezą. Już sam fakt, że zdecydował się na wymianę zdań jest rzeczą dla mnie wspaniałą i świadczy, że „spoko” gościu z niego. I być może właśnie to odróżnia go od całej reszty perfumeryjnej bohemy.

Po kreacjach dla Clive Christiana Geza chciał zrobić coś więcej, choć oszołomiony sukcesem tamtych kompozycji długo nie mógł zebrać w sobie myśli. Przypomnę, że wtedy był rok 2002, a tamte perfumy robiły oszałamiającą karierę na całym świecie jako ekskluzywny i bardzo trendy prezent. Paradoksem jest, że Geza był zawiedziony taką karierą jego „dzieci”. Wiele lat myślał nad stworzeniem zapachu dla zapachu. I tak w roku 2004 powstała seria Escentric Molecules 01. Fenomen nawiedził Ziemię. Nikt nie wróżył tym kompozycjom zysków, a już na pewno nie kariery. W roku 2005 okazało się, jak bardzo ludzie się mylili. Konserwatyści wieścili upadek ideałów władania zapachem, jeszcze inni pukali się w czoło. Seria Ekscentryków 01 wbrew prawom perfum zjednała przychylność ludzi. Od tamtego czasu nowe „dzieci” Gezy zajęły miejsca w źródłach innowacyjności, w najlepszych światowych perfumeriach jak Aedes de Venustas, Lucky Scent czy Galilu.

W dobie długiego ślęczenia nad fortepianem zapachów, niekończących się rozpiskach, ważeniach składników, Geza zaskoczył wszystkich. Potrzebował zaledwie jednego składnika wiodącego i z niego utworzył swoje kompozycje. Tak ISO E Super stało się źródłem serii 01, a ambroxan ma swój udział w serii 02.

Nie można recenzować tych zapachów, bo na każdym pachną inaczej. Ba! Na niektórych wcale nie pachną. Ameryki nie odkryję powtarzając za tłumem, że największą karierę zrobiło Molecule 01- czyste ISO E Super zmieszanie tylko z alkoholem. Fenomen? Tak, choć dla niektórych wizja takiej mieszanki za takie pieniądze jest przerażająca. No, ale cóż- nie ma co rozpaczać. Nieokreślony jest zapach serii 02 i Escentric 01…

Trzeba pachnieć samemu.

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa Brisken
10 lat temu

ten zapach zawladna mna od pierwszego wachniecia 🙂 dzisiaj udalo mi sie zdobyc odlewke 10 ml…moj maz wybral E 03…dla mnie za cytrynowa…

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

"Nie można recenzować tych zapachów, bo na każdym pachną inaczej."
To dotyczy każdego zapachu.

Monika X
7 lat temu

Niestety na mnie w ogóle nie pachną 🙁 coś niebywałego, nie czuć zapachu o którym się tyle przeczytało i usłyszało… Trochę to niesprawiedliwe ze strony natury, że nie mogę ich poczuć 😥😥😥

Alicja
Alicja
3 lat temu

Mam 5 ml do testów. Pierwsze wrażenie bardzo ciekawe, lekki, drzewny zapach. Już widzę ten flakon u mnie. Drugi test-dramat. Pachnę smarem i oponą samochodową ale myślę sobie, że pewnie tylko ja to czuję i mi się wydaje. Potem wpada do mnie na chwilę znajomy, który ogólnie zawsze docenia mój gust perfumeryjny i rzuca w drzwiach „pachniesz WD40″…

Lidia
Lidia
2 lat temu

Chcialabym, zeby wyjasnil mi Pan dlaczego tutaj twierdzi Pan, ze w Molecule 01 jest alkohol a w koejnym wpisie przy recenzowaniu Iso E Super – „co to jest i do czego służy w perfumach?” twierdzi Pan ( podpiera fachowa literatura) ze ISO E super w Molecule 01 nie zawiera alkoholu jest w czystej postaci. To w końcu jaka jest prawda?

Zibi
Zibi
1 rok temu
Reply to  Lidia

Mówiąc inaczej, trzeba tą kompozycje jakoś zachować i przetransportować na człowieka 😉 Alkohol świetnie się nadaje ale potem szybko odparowuje i zostaje sama kompozycja.