24 maja 2010

Fotografie a zapach

„Najnowsze badania dowodzą, że fotografie z wakacji mogą pomagać w przywoływaniu związanych z nimi zapachów, które zapisały się w pamięci.
Charakterystyczny zapach kremu do opalania, smażonej ryby z budki przy molo, czy rozgrzanego asfaltu na lotnisku są w stanie przywołać wspomnienia minionych wakacji, jednak naukowcy odkryli, że czasami wystarczy spojrzenie na zdjęcie z urlopu, aby ludzki mózg przypomniał sobie towarzyszące uwiecznionym na fotografii wydarzeniom zapachy.

Aż 47% ankietowanych Brytyjczyków deklaruje, że pamiętają zapach związany z fotografią, zaś 25% twierdzi, że celowo fotografują pewne rzeczy wyłącznie ze względu na ich zapach, np. ogródek różany. Zapachem, który najczęściej pobudza mózg do przywoływania wspomnień, jest woń świeżo skoszonego trawnika, która przypomina 53% badanych o sportowych imprezach z dzieciństwa.

Drugim silnym czynnikiem zapachowym wywołującym wspomnienia jest zapach kremu do opalania kojarzonego z wakacjami na plaży, podczas gdy zdjęcia dzieci przywołują zapach dziecięcego talku.”


Fot. z viette.com
za onet.pl

Pozostałe recenzje

15 października 2021

Heeley Athenean

Ostatnia premiera – Heeley Athenean – to kompozycja figowa nawiązująca do starożytnej Grecji…

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daigee
11 lat temu

Zagadnienie bardzo ciekawe – z sukcesem eksplorowane z resztą przez osmoscjologów i psychologów z dziedziny pamięci węchowej.
Jednak w przypadku powoływania się na dane statystyczne warto upewnić się w jaki sposób i przez kogo były przeprowadzone badania oraz na czyje zlecenie.
Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego jak banalnie prostą sprawą jest zmanipulowanie wyników i bezrefleksyjnie łykają takie informacje. Dokładnie jak tu 😉 http://demotywatory.pl/1510607/Media

Jeśli chce się pisać dobre teksty, to należy bardzo uważać przy powoływaniu się na jakiekolwiek statystyki.

Życzę powodzenia w dalszym realizowaniu pasji oraz szybkiego rozwiązania wspomnianych kłopotów.

Marcin Budzyk
11 lat temu

Miło Cię widzieć.
Zdaję sobie sprawę z możliwości naginania wyników w tę czy inną stronę. Z tego też powodu tekst jest w cudzysłowie i pełni bardziej funkcję ciekawostki niż żelaznych danych.

Zresztą to działka, w której masz znacznie większą wiedzę ode mnie i widzisz to czego inni nie widzą. 🙂

Za życzenia dziękuję i pozdrawiam.