1 maja 2011

Antonio Visconti Bois de Gayac — gwajak nocy

Czy wiecie, jak pachnie czysty olejek z drewna gwajakowego?

To wcale nie jest ciepły i drzewny aromat, jaki odnajdziemy w wielkim klasyku — Gaiac M. Micallef. Esencja gwajakowca ma inną woń. Szalenie intensywny, lekko smolisty aromat przywołuje skojarzenia z typowymi drewnami, ale jest dużo bardziej mroczny, ostry i dymny. Przybrudzony wręcz. I pod żadnym pozorem nie jest frywolnie słodki. Jeśli już dopatrywać się konotacji w tej materii, to zdecydowania bardziej przypomina przypalony… Czytaj dalej… karmel.

Ani Gaiac M. Micallef, ani tym bardziej Bois de Gaiac et Poire marki Miller et Bertaux nie są w istotny sposób czysto gwajakowe, choć obu trudno zarzucić marne walory perfumeryjne, czy brak urody. Co to, to nie! Znalazłem jednak perfumy, które są otarte o czyste szaleństwo indiańskiego drzewa.

Dzięki uprzejmości Mati Trading Poland miałem przyjemność poznać Bois de Gayac — sklasyfikowane jako męskie perfumy marki Antonio Visconti. Już na początku zwracam uwagę, że w składzie tego pachnidła mamy niespotykaną ilość drzewnych ingrediencji. Oprócz gwajaku jest tam mirra, sandałowiec, oud, kadzidło frankońskie, żywica labdanum i sporo przypraw do tego. Nie znajdziemy tam za to żadnych, ale to żadnych kwiatów.

I tylko sam początek może sprawiać wrażenie dość banalnego, ponieważ są tu tylko gorzkie i kwaśne cytrusy w otoczeniu kilku drzazg. Na szczęście nie trwa to zbyt długo i kompozycja wchodzi w ciekawsze rejony olfaktorycznych doznań.

Po pierwszym przejściu z lekkiej głowy do głębi, nie ma już wielkich zmian w odbiorze tej kompozycji. Antonio Visconti proponuje nam niemal same ostre szpikulce. Jest mnóstwo gwajaku w otoczeniu trochę tylko przytępionej mirry. Pojawia się też akord mieszanki oud i pieprzu, który znam z własnoręcznie ukręconej Entropii. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że Bois de Gayac nie jest perfumeryjnym reflektorem. Drzewne i żywiczne części tej kompozycji świecą lekko, migoczą zrównoważonym blaskiem. Kto podskórnie oczekiwał koksowniczych oparów Incense Kamali będzie pewnie zawiedziony.

Bois de Gayac jest zapachem bez dwóch zdań smolistym, mrocznym i bardzo podobnym do klasycznego olejku gwajakowego. Generalnie problem z tą kompozycją polega na tym, że jest zbyt delikatna, jakby rozcieńczona. Dozowanie dymnych elementów odbywa się po trochu, z zachowaniem dużego stopnia elegancji. Co więcej, ten fakt powoduje, że nie zdążę się pozachwycać zapachem zanim ten zniknie na amen ze skóry. To tylko podsyca wyobraźnię, co by było gdyby twórcy zwiększyli stężenie czystej kompozycji zapachowej w swoich perfumach. Z drugiej strony może zastosowanie potężnej dawki kilkunastu „psików” pozwoliłoby wyzwolić cały zapachowy potencjał tej kompozycji. Niestety tego nie sprawdzę, bo dysponuję jedynie próbką.

Bois de Gayac to zapach bardzo udany i obowiązkowa pozycja do poznania dla wszystkich fanów „bois” i „noir”. Gdyby tylko był ciut mocniejszy…

Nuty: czarny pieprz, czerwony pieprz, mandarynka, pomarańcza, gałka muszkatołowa, labdanum, szafran, drewno sandałowe, drewno gwajakowe, drewno agarowe (oud), olibanum (kadzidło frankońskie), mirra
Rok powstania: b.d.
Twórca: b.d.
Cena, dostępność, linia: 100 mL wody perfumowanej to koszt 599 zł na stronie polskiego dystrybutora Mati Tradind Poland

Fot. nr 3 z haereticus.blox.pl
Fot. nr 4 z articlesnature.files.wordpress.com

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela Romanowska
Izabela Romanowska
12 lat temu

Kocham ciemne gwajaki. O tym Viscontiego słyszałam, ale te butelki wydają się bardzo bufoniaste i opis marki też jest jakiś taki "ę" i "ą". A wąchałeś może ich dwie róże i cedr?

BTW: Czy BdG jest podobny trochę do Jaisalmer'a??
I.

Marcin Budzyk
12 lat temu

* Witaj Izo,
niestety róż Viscontiego nie wąchałem. Próbkę cedru mam, ale jeszcze się za nią nie zabrałem.

Skojarzenie BdG z Jaisalmer'em jest oczywiste. Że też sam na to wcześniej nie wpadłem. Można powiedzieć, że Bois de Gayac meandruje po linii, której końce wyznacza kadzidlak Comme des Garcons z jednej strony i Gaiac Micallef z drugiej.

Anonimowy
Anonimowy
12 lat temu

A czy można gdzieś przetestować w Wawie??

Beata
Beata
12 lat temu

Można próbkę z tej strony wziąć: http://www.matitrading.pl/

Ja sama noszę się z zamiarem zamówienia paru, ale na razie mam zapełnioną listę marzeń. Kolejne próbasy by mnie do jedzenia trawy doprowadziły. A Bois de Gayac wpisuję na listę do obowiązkowego testowania.
Jeśli jest podobny do hinduskiej świątyni to może być mój muszmieć. 🙂

Marcin Budzyk
12 lat temu

* Anonimowa… oczywiście można. Z tego, co się orientuję kilka zapachów (w tym Bois de Gayac) Antonio Visconti jest dostępnych w Loft Fashion na ulicy Burakowskiej 5/7 – to nieopodal Arkadii. Przy okazji sporo perfum innych marek jest w salonie Jagi Hupało oraz w jeszcze jakimś sklepie w dawnej fabryce koronek.

* Beato… Polecam też przetestowanie kadzidlano-rumowego Rome marki Made in Italy – to chyba najlepszy z zapachów MatiTrading jakie poznałem.

Tomek
12 lat temu

Ciekawe z którego roku są to zapachy? Tomek

Marcin Budzyk
12 lat temu

* Tomku, raczej są to nowe receptury. Antonio Visconti to marka mało znana na świecie. Dopiero w tym roku po raz pierwszy pojawili się na niszowych targach w Mediolanie. Pewnie w przeszłości dawnej byli bardzo znani, ale zawierucha dziejów doprowadziła ich do katastrofy. I dopiero teraz ktoś postanowił wskrzesić markę bazując na dawnych formułach…

Zaznaczam, że to tylko mój domysł.

Anna
Anna
12 lat temu

A mnie ciekawi GDZIE powąchać jak pachnie Entropia …..

Marcin Budzyk
12 lat temu

* Pani Anno. Entropii niestety nie da się już raczej powąchać. To bardzo limitowana edycja. Powstało jedynie 100 sztuk tego zapachu.