Najlepsza internetowa perfumeria oryginalny asortyment, ekspresowa dostawa
Link
16 lutego 2014

Unia Europejska znowu zakazuje…

Jeszcze na dobre nie weszły poprzednie „zakazy”, a już Unia Europejska wyprowadza kolejny cios w kierunku fanów perfum.

W czwartek ponoć rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nowego projektu. Zakłada on całkowity zakaz używania trzech substancji zapachowych: antranolu, chloroantranolu i lyralu. I o ile dwa pierwsze już nie są używane przez producentów, to lyral cieszy się sporą popularnością i to nawet w perfumerii niszowej. Jest ważną składową nut lilii i cyklamenu.

Dodatkowo Unia Europejska chce nakazać podawania jeszcze dokładniejszych danych o składnikach na etykietach produktów. Teraz na liście jest około 30 składników (głównie potencjalnych alergenów), które znajdujemy na pudełkach perfum. Nowy projekt zakłada rozwinięcie listy do około 120 pozycji. Jest więc szansa, że niebawem będziemy dostawać do perfum instrukcję obsługi wzorem ulotek z leków.

Unia Europejska przeprowadziła już ponoć konsultacje z firmami przemysłu perfumeryjnego, lekarzami i IFRĄ, i teraz przeprowadza konsultacje społeczne. Nie mam tylko pomysłu, jak zwykły Nowak może wyrazić swój sprzeciw… Jest szansa, że nowe normy wejdą w życiu jeszcze w tym roku.

Zakazywanie stosowania składników w takim tempie może doprowadzić do zniszczenia całego europejskiego dziedzictwa perfumeryjnego. Już dzisiaj centrum przemysłu zapachowego nie mieści się ani we Francji, ani w Wielkiej Brytanii tylko w Szwajcarii. Tylko w tym małym alpejskim kraju perfumiarze mogą tworzyć swoje dzieła bez wiszących nad nimi normami i zaleceniami. W tym miejscu przypominam historię młodego perfumiarza Giovanni’ego Sammarco, który unijne dyrektywy obszedł uciekając właśnie do Szwajcarii. Ale i wielcy światowi gracze swoje centralne przenoszą z krajów UE do Genewy i Berna.

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

14
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonimowybebe509MroczynaLeokadia Pumeksnati71 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
smerfetka
Gość
smerfetka

Bo prościej jest uchwalić coś takiego, niż zapobiegać głodowi, wyzyskowi, biedzie,czy handlem ludźmi ! Uchwała zatwierdzona, kasa na koncie i życie leci:)

nati71
Gość
nati71

Na pewno ale nie miałabym ochoty i czasu na dokładne czytanie długiej ulotki przy perfumach, tak jak to robię przed użyciem nowego leku 🙂

bebe509
Gość
bebe509

A niech to kule bija ! Co za idiotyzmy!! Jak ktoś jest na cos uczulony to jest i basta i musi się wystrzegać wielu skladnikow lub produktów w tym np. perfum co nie zmienia faktu ,ze dotyczy to jednostek. Wnosze o zakaz sprzedaży orzeszkow ziemnych bo wiele osob jest na to uczulonych ! Niech wszyscy cierpia ,a co !

bebe509
Gość
bebe509

nie, no naprawdę wkurzylam się !

Mroczyna
Gość
Mroczyna

Normy UE często są dziwne i nastręczające problemów niestety i moim zdaniem, podobnie jak w przypadku słynnej krzywizny banana, dlugosci ogórka i wielkości oczek w sieciach rybackich (te przpeisy dotyczące oczek akurat uważam za bardzo racjonalne) często wiążą się z lobbingiem różnych grup interesu i to w taki sposób ów przeciętny Kowalski najprędzej móglby działać tj. poprzez zebranie/uderzenie do grupy, w której interes proponowane zmiany godzą. W tym przypadku byłyby to firmy perfumeryjne i podobne, aby te lobbowały z kolei pozostawienie oecnego stanu rzeczy. Sprawy dokładnie nie znam, więc trudno mi sie wypowiadać, ale ogólnie najgorsza teraz będzie bierność firm… Czytaj więcej »

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Polacy chcieli Unii to mają, gdyby nie to to, wiele firm uciekałoby do nas. Zakazy, zakazy,zakazy.

Leokadia Pumeks
Gość
Leokadia Pumeks

CO ZA BZDURA! No na prawdę się zdenerwowałam.Przecież nikt nikomu nie każe używać tych czy innych perfum. To nie lekarstwa. Jesteś uczulony to poprostu NIE UŻYWAJ. Albo dokładniej: używaj na własną odpowiedzialność. Przecież jesteśmy dorosłymi ludźmi, a Unia robi z nas wszystkich niedorozwinięte dzieci. Informacja- owszem , proszę bardzo, analogicznie jak wzmianka na czekoladzie że może zawierać śladowe ilości orzechów. Ale ZAKAZ????? Jakim prawem????? Czy to dlatego kolejne edycje dawnych zapachów pachną całkiem inaczej (dużo gorzej) niż oryginały?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Orwell pełną gębą!
Przecież perfumy to nie jedzenie ani leki, nikt nie ma obowiązku ich używać. Wystarczą dokładne oznaczenia dla ewentualnych alergików, ale nie żeby od razu kastrować tyle wybitnych zapachów! Swoją drogą co jest z tymi alergiami??? Młode pokolenie jest takie słabe! Co drugi to alergik! Za moich czasów czegoś takiego nie było 😀

Raf

Mroczyna
Gość
Mroczyna

Unia to nie tylko zakazy, zanim się Pan/Pani wypowie na temat tej organizacji proszę o zapoznanie sie DOKŁADNE z dzialalnością Unii. Nie wiem dlaczego wszyscy widzą w Unii zakazy, nakazy a już ci sami nie zauważają swobód rynku wewnętrznego. Dla przykładu kazus dotyczący Reinheitsgebot czyli Bawarski Nakaz Czystości piwa, w którym na terenie RFN stanowiono, że jako piwo można sprzedawać tylko napój składający się z wody, słodu jęczmiennego i chmielu. W związku z tym importerzy chcący sprzedawać piwo z dodatkiem innych składników musieli zmienić nazwę swego wyrobu, zatem nie nazywał się on piwem, a czymś innym co z kolei spowodowało… Czytaj więcej »

bebe509
Gość
bebe509

Tak zgadzam się Orwell pelna geba ! Perfumy to nie artykul pierwszej i niezbędnej potrzeby kto jest na nie uczulony to i tak ich nie używa ! My się tu bulwersujemy a oni zrobia i tak to co chcą i to jest najgorsze bo akurat w tej dziedzinie to zupełny bezsens! a może wogole zakazac produkcji perfum bo szkodzą ?

bebe509
Gość
bebe509

Marcinie mam nadzieje ,ze będziesz na bieżąco i kdyby co to daj znac szybko to będziemy robic perfumowe zapasy !!!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No kochani, akurat Lyral jest silnym alergenem a najłatwiej stwierdzić jego szkodliwe działanie, kiedy stosujemy sztyfty dezodorujące z perfumami pod pachami, czyli łaniej mówiąc na doły pachowe. Często po zastosowaniu specyfików z Lyralem odczuwamy mrowienie i pieczenia z czasami nawet wyprysk kontaktowy. Akurat Lyral da się zastąpić innymi mniej szkodliwymi substancjami. Polecam lekturę literatury medycznej dotyczącej Lyralu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Właśnie kilka dni temu stwierdzono u mnie uczulenie na Lyral i Mieszankę zapachową II – dlatego tu jestem bo szukam więcej informacji. Osoby które nie doświadczyły takich problemów to niestety tego nie zrozumieją z czym się to wiąże. Jak do tej pory to od pół roku na rękach w ośmiu miejscach mam rany które się nie chcą zagoić. Skóra w tym miejscu robi się twarda, pęka wzdłuż lub w poprzek w miejscach zgięć paliczków lub dłoni, poza tym łuszczy się i jest stale sucha i twarda. Leczono na rożne stany zapalne, łuszczycę – niestety bez żadnych rezultatów. (Nadmienię że cały… Czytaj więcej »

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wiele osób uważa, że uczulenie na jakiś składnik perfum dotyczy jednostek- być może to prawda- jednak są jeszcze migrenowcy (co 10 osoba cierpi na ataki migren). Ktoś, kogo głowa nie boli od zapachów nie jest w stanie zrozumieć, jakie to jest uciążliwe. Stoisz w tramwaju- co chwile jakieś perfumy wiercą ci dziurę w głowie. Idziesz do kościoła- lepiej stać na dworze, bo inaczej można zasłabnąć od wymieszanych w powietrzu zapachów. Nie mówię już o pójściu do perfumerii- migrena gwarantowana. I to nie jest tak, że to tylko młodzi mają alergie czy bóle głowy- jestem młodą osobą, a migreny niestety odziedziczyłam… Czytaj więcej »