Chanel Coco Mademoiselle Eau de Parfum 100 mL – oryginał |
Podróbka czy oryginał? To częste pytanie, które zadajemy sobie po kupnie perfum w okazyjnej cenie lub przez internet.
Podrabiane perfumy w Europie
Problem oryginalności perfum wciąż może spędzać sen w oczu wielu miłośnikom perfum. Dość powiedzieć, że podrobione perfumy są palącym problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. I to mimo oficjalnej karalności, która ustanowiona jest na szczeblu unijnym. Niestety, Unia mówi tylko, że podróbki powinny być piętnowane, nie precyzuje przy tym w jaki sposób i kto powinien być karany. Najostrzejsza polityka w tym zakresie jest we Francji. Tam już za samo posiadanie jednej podróbki grozi więzienie lub grzywna (nawet do 300 000 EUR). Trzeba zatem uważać nawet podczas tak prozaicznych sytuacji jak międzylądowanie w Paryżu. Nie wspominam o tym, co grozi za przywiezienie większej ilości, handel lub samą produkcję podróbek nad Sekwaną.
Na drugim końcu restrykcyjności działań anty-podróbkowych jest Grecja – europejska królowa podróbek. Z powodu kryzysu władze niezbyt kwapią się z karaniem handlarzy. Kto był w Grecji, ten wie, jak to wygląda.
Sytuacja podróbek w Polsce?
W Polsce 90% wszystkich podrabianych produktów to papierosy (według danych Służby Celnej i Straży Granicznej). Perfumy są na drugim miejscu – 2%. Później kosmetyki i ubrania. Najtragiczniejsze jest to, że Polacy jako naród uwielbiają podrabiane produkty. Według badań CBOS-u aż 32 % z nas kupiło taki produkt (badanie z 2011 roku).
Polska jest również zagłębiem produkcji podrabianych perfum. W 2014 pokazywałem Wam nawet, jak wygląda taka nielegalna fabryka perfum.
Na szczęście w Polsce kupno podrabianych perfum w świecie realnym (nie przez internet) jest bardzo trudne. Nawet na owianym złą sławą Bazarze Różyckiego na warszawskiej Pradze nie jest to możliwe. Dopiero dłuższa rozmowa za sklepikarkami pozwala zdobyć pożądany „kontakt”. Później trzeba zagłębić się w podwórka przedwojennych kamienic i udać do jednej z nich, do dziupli… Oczywiście „gospodarze” będą nam cały czas mówić, że kupujemy oryginał w okazyjnej cenie. Lepiej nie dać poznać, że jesteśmy świadomi braku autentyczności perfum.
Znacznie łatwiej kupić podrabiane perfumy w internecie. Na Gumtree, Allegro i Olx oferty podróbek aż się wylewają. Kupno perfum przez internet przez niezbyt obeznaną osobę jest więc znacznie bardziej ryzykowne niż zakupy w świecie realnym.
Jak rozpoznać podróbkę? Czym różni się podróbka od oryginalnych perfum?
Aby pokazać Wam, jak odróżnić podróbkę od oryginału, postanowiłem sprawdzić to wszystko w praktyce i na przykładzie najbardziej podrabianych perfum w historii – Chanel Coco Mademoiselle Eau de Parfum o pojemności 100 mL – napisać ten post.
Zaznaczam jednak, że poniższe reguły i zasady można stosować w przypadku każdych perfum. Czasami wystarczy porównać kartonik naszych perfum z kartonikiem w perfumerii stacjonarnej, aby stwierdzić, czy mamy bubla.
Obiekty badań
Zakupiłem jedną butelkę oryginalnych perfum Chanel Coco Mademoiselle EdP (100 mL) w rekomendowanej przeze mnie perfumerii internetowej E-Glamour.pl.
Podróbkę Chanel Coco Mademoiselle EdP o takiej samej pojemności kupiłem od handlarza na warszawskiej Pradze.
Różnice między podróbką a oryginałem
Tak naprawdę różnic jest bardzo dużo. Podzieliłem je na pięć kategorii. Dwie umożliwiają stwierdzenie oryginalności przed rozpakowaniem: folia i kartonik, trzy pozostałe możemy rozważać po otworzeniu produktu: butelkę, atomizer i korek. Dodatkową kategorią jest sama kompozycja zapachowa, ale o niej napiszę później.
Folia
Najbardziej zewnętrzną częścią perfum jest folia otaczająca kartonik. Z punktu widzenia potencjalnej podróbki interesują nas dwie kwestie:
– miejsce sklejenia celofanu;
– szerokość zachodzących na siebie folii.
W oryginale z E-Glamour.pl (podobnie jak w egzemplarzach z Sephory i Douglasa) SKLEJENIE JEST PO PRAWEJ STRONIE kartonika, jeśli patrzymy na niego od frontu.
Oryginał po lewej stronie i podróbka po prawej |
Oryginał po lewej, podróbka po prawej |
Na powyższym zdjęciu wyraźnie widać, że podróbka ma sklejenie po lewej stronie kartonika. Zwróćcie uwagę również na SZEROKOŚĆ SKLEJENIA I NADMIAR FOLII. W oryginale nadmiaru folii nie ma, a samo sklejenie zajmuje około 1/3 szerokości kartonika. W podróbce widać, że folii jest za dużo i odznacza się ona pod warstwą wierzchnią.
Różnice w zagięciach folii na wierzchu i na spodzie kartonika nie mogą służyć jako wskazówką, gdyż nawet egzemplarze z perfumerii stacjonarnych z jednej partii wykazują minimalne różnice.
Kartonik
Tu detali pozwalających odróżnić fałszywkę od oryginału jest naprawdę sporo:
– czcionka
– zagięcie kartonika
– elementy drukowane
– elementy tłoczone
Oryginalne Coco Madamoiselle EdP po lewej, podróbka po prawej. |
Zwróćcie uwagę na subtelne różnice w czcionkach. W tym wypadku podróbka (po prawej) ma nieco WYŻSZE LITERY („Coco”, „Mademoiselle” i „Paris”), a sama CZCIONKA JEST GRUBSZA. Będzie to bardziej widocznie, kiedy powiększycie zdjęcie. Przy okazji zwróćcie też uwagę, że samo logo jest niemal identyczne.
Dolne części kartoników Coco Mademoiselle (oryginał po lewej, podróbka po prawej) |
Dużo więcej znaków charakterystycznych odnajdziemy u dołu kartoników. W podróbce dolna krawędź kartonu tworzy NIERÓWNE ZAGIĘCIE. W oryginalne wszystko jest idealnie wymierzone. Również LINIA NAPISÓW „100 ml 3.4 FL.OZ.” JEST UMIESZCZONA WYŻEJ nad krawędzią niż w oryginale.
Nierówne złote obramowanie w podróbce po prawej stronie |
Warto też zwrócić uwagę na ZŁOTE OBRAMOWANIE SPODU KARTONIKU. W przypadku falsyfikatu każda krawędź ma inną szerokość. W oryginalne wszystko jest równe.
W tym miejscu nadmienię, że układ napisów, obecność kodów kreskowych i innych znaków NIE jest przydatną wskazówką. W historii produkcji perfum układ ten wielokrotnie się zmienia i w warunkach domowych porównanie spodów (i tylnych części) jest pozbawione sensu.
Podróbka po lewej, oryginał po prawej |
Kiedy otwieracie swoje perfumy warto zwrócić uwagę na UŁOŻENIE KARTONOWEJ WKŁADKI WZGLĘDEM KARTONIKA. W oryginalanej Coco Mademoiselle Eau de Parfum wkładka zawsze otwiera się w tym samym kierunku co kartonik. W podróbkach bywa na odwrót. Zaznaczam jednak, że to dotyczy wyłącznie perfum Chanel prezentowanych w klasycznych butelkach (No. 5, No. 19, Coco, Coco Noir)
Oryginał po prawej, podróbka po lewej |
Warto zauważyć, że wersja oryginalna ma WYCIĘCIA PO OBU STRONACH zamknięcia kartonika. Zwróćcie też uwagę, że ZŁOTA POWIERZCHNIA MA JEDNOLITĄ FAKTURĘ, czego nie można powiedzieć o podróbce.
Tłoczone logo Chanel na spodzie wierzchniego zamknięcia kartonika. Po prawej oryginał z logo i po lewej podróbka z gładką białą powierzchnią. |
Dla osób o lepszym wzroku… Oryginalne Coco Mademoiselle Eau de Parfum mają WYTŁOCZONE NA ZEWNĘTRZNYM KARTONIKU LOGO, które widoczne jest na spodniej jego części po otwarciu.
Butelka
Flakon perfum jest bez wątpienia znacznie trudniejszy do podrobienia niż kartonik. Kiedyś można było go odróżnić po słabej jakości wykonania. W podróbkach często były bąble powietrza, nierówności, rysy. Dziś producenci butelek na podróbki zwiększyli jakość samego szkła. Jeśli więc szklany flakon wydaje się idealny, szukamy innych wskazówek.
Oryginał po lewej, podróbka po prawej |
RAMKA MUSI BYĆ ZŁOTA I IDEALNIE DOPASOWANA do elementów trawionych z napisami Coco Mademoiselle Chanel Paris. Warto porównywać ten element patrząc od tyłu. Od przodu podróbki często wyglądają pozornie dobrze.
Numer seryjny na spodzie Coco Mademoiselle w oryginale |
Każda oryginalna butelka Chanel Coco Mademoiselle MA NUMER SERYJNY umieszczony na samym dole w tylej części butelki.
Czy to wymaga komentarza? ELEMENTY GRAFICZNE I CZCIONKA na spodzie flakonu są perfekcyjnie równe i przezroczyste. W podróbce są drukowane niedbale i białą farbą
Atomizer
Różnice w łączeniach rurki z atomizerem (oryginał po lewej) |
W oryginalne ŁĄCZENIE RURKI Z ATOMIZEREM jest w całości schowane w atomizerze i zminiaturyzowane. W podróbce jest ordynarnie widoczne.
Oryginał po lewej i podróbka po prawej |
Niemal niezauważalną różnicą jest UMIEJSCOWIENIE OTWORU, z którego rozpylane są perfumy. W wersji oryginalnej jest on idealnie pośrodku białego kółka. W podróbkach często nie znajduje się idealnie na środku, a samo kółko jest szarawe i z widocznymi nierównościami.
Oryginalny atomizer Chanel po lewej i podróbka po prawej |
Przyglądając się elementowi naciskanemu w perfumach zwróćcie uwagę na jego OSADZENIE W OBUDOWIE ATOMIZERA. Podróbki często są osadzone nierówno, co widać na przykładzie podróbki po prawej stronie powyższego zdjęcia.
Warto też zaznaczyć, że atomizer można podzielić na trzy części. Na powyższym zdjęciu widać, że SEGMENT ŚRODKOWY ma mniejszą szerokość niż w oryginalnym atomizerze Chanel.
Korek
Korek oryginalny po prawej, podróbka po lewej |
W przypadku korka zwracamy uwagę na następuje szczegóły:
– w oryginalnych perfumach korek jest wykonany z całkowicie BEZBARWNEGO SZKŁA; odcienie żółtawe są niedopuszczalne;
– LOGO CHANEL na obwolucie jest umieszczone idealnie na środku;
– OBWOLUTA w oryginale ma formę jednolitą, nie ma nie niej żadnych łączeń;
– wierzch korka ma formę delikatnej, IDEALNIE SYMETRYCZNEJ FALI, w podróbce jest płaski.