14 lipca 2011

Scheda po kaletniku… Royal Crown czy Antonio Visconti?

Historia rodziny Viscontich nie pojawiła się na Nie Muzycznej, mimo że same ich pachnidła zawitały w moje skromne progi. Dziś jednak czuję się w obowiązku, żeby napisać coś więcej o włoskim rodzie. Nie będzie jednak tasiemców. Obiecuję. Czytaj dalej…

W 1857 roku Averardo Visconti, florencki wytwórca rękawiczek, otwiera swój pierwszy butik w Paryżu (przy Faubourg Saint Honore, żeby nie było). Zdobywa tam sporą renomę, bo jakość jego produktów podobno była oszałamiająca. Z czasem zaczyna też perfumować skórę i wyrabiać pachnącą galanterię. Trzeba było jednak ponad 150 lat, żeby prapraprawnuk Averarda wyruszył do Grasse i nauczył się technik tworzenia perfum. Od 10 lat Antonio Visconti uczy się we francuskiej stolicy perfum, jak wytwarzać olejki, macerować pachnidła, zbierać kwiaty… Przynajmniej tak twierdzi sam. Nie trzeba być geniuszem perfum, żeby wiedzieć, że te starodawne techniki wytwarzania nie mają żadnego znaczenia w dzisiejszym świecie. Nie przy produkcji na cały świat.

Nie wiem dlaczego, ale do dziś spotkałem już dwoje ludzi, którzy chcą budować swoją legendę na dorobku florenckich wytwórców rękawiczek z rodu Visconti. Pierwszym jest oczywiście Antonio Visconti, którego prawo do tytułu są niezaprzeczalne przez wzgląd na genealogię. Parę lat temu stworzył on markę Antonio Visconti Parfums. Z drugiej strony mamy Antonio Martino i debiutującą w Polsce Royal Crown Perfumes. On też uważa się na sukcesora legendarnego rodu… Ponieważ nie dysponuję żadnymi udokumentowanymi datami, swoje porównanie oprę jedynie na wrażeniach węchowym. Nie zagłębie się więc w prawa do tytuły, ale po prostu zabawię w ocenę ich dokonań. 🙂

Pozwoliłem sobie je przeprowadzić na podstawie nuty dymnego tytoniu. O wynikach poinformuję niebawem.

Fot. nr 1 z mikusgyula.com

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
12 lat temu

Przejrzałam ofertę jednych i drugich. I raczej nic nie wzbudza tam wielkich emocji (nawet gwajakowiec Viscontiego nie jest szaleństwem)

Marcin Budzyk
12 lat temu

* Bo to jednak marki oparte na tradycji. Sporo tam naturalnych składników, sporo historii i otoczki marketingowej. Mam wrażenie, że sam zapach zszedł na dalszy plan.

Anonimowy
Anonimowy
12 lat temu

Z ceną przesadzili. 1700 zł za butelkę to porażka.

JAROSLAV
12 lat temu

przejrzałem opis nut zapachowych.
zapowiada się interesująco
flakony iście królewskie 🙂
Marcin czy Quality wysyła próbki tej marki?
p.s.
dziś testowałem SERGE LUTENSA VITRIOL D'OEILLET jestem pod wrażeniem.
znasz może?
czekam na wcześniejszego zwrotnego maila w sprawie marki ODORI:)
daj znać jakby co
pzdr

Anonimowy
Anonimowy
12 lat temu

Widziałem na stronce perfumerii Quality te zapachy. Flakony wygladają ciekawie, chociaż cena wysoka.
Data powstania 2011 rok
Czekamy na testy…

———————
Poznałem za to kilka zapachów Antonio Visconti
Te dwa mi sie spodobały

Terre de Feu

Extra de Cedra