L. Hamilton, Reiki Angel. |
Padniecie z wrażenia, ale mam próbkę pierwszej „limitowanki” Escady. To Chiffon Sorbet z 1993 roku.
Z założenia miał stanowić interpretację zapachu marakui. Niezbyt ją przypomina, ale i tak zrobił na mnie duże wrażenie.
Na początku powinienem napisać, że jestem zaskoczony faktem trwałości tych perfum. Zapach z dwudziestoletniej bez mała butelki wciąż pachnie pięknie i nie nosi śladów zepsucia. Jednak mam świadomość, że minimalne różnice w ekspresji kompozycji na pewno są. Nie istnieją perfumy całkowicie odporne na szczęki czasu.
Chiffon Sorbet to bardzo dobry zapach. Słodki i kwiatowy, ale nie banalny. Zawartość śliwki, fiołka i nut drzewnych sprawia, że mógłbym uwierzyć w jego pochodzenie od Feminite du Bois. To dalekie, bardzo dalekie pokrewieństwo, ale przy głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że nie może ono dziwić. Na początku lat 90.
Escada Chiffon Sorbet. |
sztuka perfumeryjna znalazła się w rozkwicie. To wtedy powstała Venezia, Berlin, FdB. Niczym dziwnym nie powinno więc być to, że letnie wariacje (a taką było Chiffon Sorbet) bazują na nich. A skoro fundamenty są tak dobre to i owoc nie powinien być gorszy.
Czuję tu soczystą porzeczkę w kwaśnej, ale i ciepło-słodkiej formie. Jest fiołek, ale nie pudrowy, a bardziej otulający i wełniany. Poznaję też dorodną śliwkę żywcem wyciągniętą z dzieła Lutensa. Jest ciepło, pachnie sierpniowym słońcem, ale na tle półek dzisiejszych perfumerii Chiffon Sorbet nie mógłby być zapachem na lato. Są dwie tego przyczyny. Pierwszą jest dość intensywna, nieco retro nuta różano-jaśminowa (znana chociażby z Venezii i perfum lat 80.), a drugą obecność wyraźnej, drzewnej bazy.
Wreszcie zrozumiałem, dlaczego wielu ludzi wiesza psy na corocznych limitowanych edycjach z ostatnich lat. Różnice w klimacie kompozycji są duże. Bardzo duże nawet, choć każda z nich dostosowana jest do trendu, jaki obowiązywał w stosowny, roku. I nasuwa się pytanie: czy to nasz gust mizernieje, czy producenci świadomie zaczynają parać się żenadą?
Nuty: czarna porzeczka, jabłko, malina, mango, jaśmin, róża, fiołek, śliwka, czarna figa, piżmo, drewno sandałowe, drewno cedrowe, ambra, wanilia
Rok powstania: 1993
Twórca: b.d
Cena, dostępność, linia: produkt wycofany z produkcji; woda toaletowa
Trwałość: słaba; około 3 godzin
Fot. nr 1 z lightworkerenergyart.com
Fot. nr 2 z fragrantica.com