Najlepsza internetowa perfumeria oryginalny asortyment, ekspresowa dostawa
Link
25 sierpnia 2013

Na czym polega starzenie się skóry? Teoria genowa

Starzenie się jest nieuchronnym procesem biologicznym, który prowadzi do nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrz naszych komórek – uszkodzeń, które są naturalne, ale też nieodwracalne. 

Generalnie można powiedzieć, że proces ten prowadzi do następujących zmian:

– zmniejszenia biologicznej aktywności komórek;
– obniżenia odporności i odpowiedzi na warunki środowiska;
– spowolnienia procesów regeneracyjnych
 A w końcu po prostu do śmierci.

Skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki, zmiany barwnikowe, zmniejsza się ilość wody, naskórek staje się cieńszy, następują zmiany w strukturze naczyń krwionośnych, spada aktywność fibroblastów…

Musimy mieć świadomość, że zmiany w naszej skórze mają trojakie pochodzenie. Mogą wynikać z naturalnych mechanizmów genetycznych, wtedy mówimy o wewnątrzpochodnym starzeniu się skóry. Drugim źródłem tych zjawisk jest środowisko zewnętrzne, które powoduje tzw. fotostarzenie się skóry. Można również wyróżnić trzeci rodzaj starzenia – miostarzenie – związane z mimiką twarzy.

Skóra jest organem, na który najmocniej oddziałuje środowisko zewnętrzne, więc jej starzenie następuje szybciej niż jakiegokolwiek innego narządu. Początkowo proces ten zachodzi niewidocznie i rozpoczyna się w wieku 25-30 lat. Jego dokładna charakterystyka jest inna u każdego człowieka.

Istnieje wiele teorii na temat starzenia się skóry i właśnie one będą sednem tego artykułu (serii artykułów w zasadzie). Obecnie produkowane kosmetyki (oczywiście te najlepsze) starają się przeciwdziałać temu procesowi w oparciu o możliwie największą liczbę teorii, gdyż starzenie się jest wciąż tematem, którego ludzkość nie zrozumiała, i pewnie nigdy nie zrozumie do końca.

Teoria genowa starzenia się skóry

Najdłuższy możliwy czas trwania życia dla Homo sapiens wynosi 120-140 lat. Jest to wiek zakodowany w naszych genach i jest cechą specyficzną naszego gatunku. Dotychczas nie odkryto jednego genu odpowiedzialnego za mechanizm starzenia się komórek, w tym komórek skóry. Zaobserwowano jednak, że z czasem komórki skóry tracą „pamięć komórkową”, co prowadzi do upośledzenia ich funkcji – komórki „nie pamiętają” jakie mają zadania do wykonania. Zmniejszeniu ulega ekspresja genów odpowiedzialnych za proliferację (czyli wzrost i regeneracją), dlatego w starzejącej się skórze zahamowaniu ulegają procesy wzrostowe, a zaczynają dominować procesy zanikowe. W starszym wieku większą aktywność wykazują również geny supresorowe, czyli hamujące wzrost komórek.

„Programy genetyczne realizowane od momentu zapłodnienia aż do śmierci, można podzielić na trzy zasadnicze grupy:
— programy unikania starości (procesy wzrostu, rozwoju i różnicowania);
— programy obrony przed starością (programy ochrony życia);
— programy mechanizmów samobójczych, utożsamiane ze zjawiskiem zaprogramowanej śmierci komórki, czyli apoptozy.”

Według teorii genowej w jądrzastych komórkach skóry znajdują się geny odpowiedzialne za charakter i szybkość procesu starzenia. Teoria ta zalicza się więc do grupy teorii zaprogramowanej śmierci. Istnieje w nich pojęcie „zegara biologicznego”, który bije bez przerwy, i który ma z góry określoną liczbę obrotów.

Tworząc artykuł korzystałem z następujących źródeł:
„Cytobiochemia”, L. Kłyszejko-Stefanowicz
„Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry”, B. Zegarska, M. Woźniak
„Dermatologia w praktyce”, M. Błaszczyk-Kostanecka
polska i angielska Wikipedia

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

10
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin BudzykAnonimowyBeata4premiere Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
4premiere
Gość
4premiere

Hmm bardzo zawikłane i górnolotnie, na genetyce sie nie znam ale laboratoria czesto i gesto patrza na komorki macierzyste, które stoja na początku wszystkiego tzw. komórki matki.
Także komórki tk. tłuszczowje ulegaja specyfikacji:)Pobudzenie poprzez białka wzrostu prowadzi do lepszej stymulacji procesów jakby odbudowy albo odnowy. Znasz teorię skory na zyczenie? Zapoczatkowanej przez marki szwajcarskie a wykorzystywanej przy poparzonych skorach?

Marcin Budzyk
Gość
Marcin Budzyk

Dzięki za uwagę. Będę musiał jeszcze nad style popracować, bo faktycznie nieco oschły się wydaje. Ale to pierwszy tego typu post, więc postaram się, żeby następne były "luźniejsze".

Z tą skórą na życzenie to chodzi o to, że w laboratorium z pobranych komórek hodują Ci "własną" skórą, którą później się przeszczepia?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

czyli będzie coś o Dawkinsie?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zbyt naukowe i zbyt mało praktyczne

Marcin Budzyk
Gość
Marcin Budzyk

Będzie, ale nie obiecuję. Teorie starzenia się całego organizmu obowiązują również dla pojedynczych narządów, tkanek i komórek.

Marcin Budzyk
Gość
Marcin Budzyk

Dziękuję za uwagę.

Beata
Gość
Beata

A mnie się tam podobają takie wpisy, zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za artykuł. Proszę o więcej. Cieszę się, że masz ambicje i możliwości sięgnięcia głębiej…Sporo czytam na ten temat i zdaje się, że nie ma jednej dominującej teorii. Procesy biologiczne są zbyt złożone, by móc kiedykolwiek dać prostą teorię jakiegoś zjawiska. Podobnie jak z kancerogenezą – naukowcy są pewni jednego: nigdy nie powstanie pojedyncza teoria, która tłumaczy przyczynę rozwoju komórki nowotworowej. Przyczyn jest wiele i sporo z nich ma początek na poziomach niedostępnych jeszcze naszemu poznaniu. Choć postęp badawczy jest zawrotny…. A lekko, łatwo i prościutko piszą w tabloidach….

Marcin Budzyk
Gość
Marcin Budzyk

Dziękuję. 🙂

Marcin Budzyk
Gość
Marcin Budzyk

Na pewno procesów starzenia nie da się prosto opisać na gruncie jednej teorii, chociaż myślę, że i do tego człowiek dojdzie, kiedyś.
Starzenie z procesami nowotworowymi ma dużo wspólnego, więc pewnie badania nad jednym zjawiskiem pomogą rozwikłać drugie.