16 stycznia 2015

Gardenol zwany octanem styrallylu

Kwiat gardenii

Kwiaty takie jak: gardenia, frezja, magnolia bardzo często są w perfumach kształtowane za pomocą składników syntetycznych. Jedną z magicznych, kwiatowych molekuł jest gardenol, znany również pod nazwą octan styrallylu lub octan 1-fenyloetylu.

W naturze związek ten występuje w wielkiej ilości kwiatów (nie tylko w gardenii, ale również magnolii, ylangu, tuberozie i in.), ale bardziej ekonomiczna okazała się jego produkcja w laboratorium. Dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych kwiatowych składników w warsztatach perfumiarzy, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że octan styrallylu został również dopuszczony do użytku jako aromat żywności na terenie Stanów Zjednoczonych. U nich w ogóle normy dotyczące użytku substancji zapachowych są bardzo nikłe. Dość powiedzieć, że lody wciąż można u nich aromatyzować za pomocą naturalnego kastoreum.

Wzór chemiczny gardenolu

Zapach gardenolu

Gardenol pachnie w formie czystej bardzo intensywnie, zielono i rabarbarowo. To woń mokra, słodka i kwiatowa. Nie jest to pewno zapach kojarzący się bezpośrednio z kwiatem gardenii. Do opisu tego związku chemicznego używa się następujących określeń (według producenta): mocny, ziołowy, owocowy (truskawkowy), kwiatowy, podobny do gardenii, suchy. I tu mam pewien problem, ponieważ według mnie jego aromat jest właśnie mokry. Ale uznajmy, że to szczegół.

Gdzie w perfumach szukać octanu styrallylu?

Śmiem twierdzić, że w prawie wszystkich perfumach, w których pojawia się nuta gardenii (o perfumach z nutą gardenii już pisałem), występuje też gardenol lub jego analogi. To samo dotyczy zapewne większości kompozycji z tuberozą i magnolią. W tym miejscu przypominam o tym, jak czytać spis nut perfum.

Cartier La Panthere

Oficjalnie do używania octanu styrallylu przyznała się Mathilde Laurent – naczelny nos Cartier – tworząc perfumy La Panthere.

Trzeba mieć jednak świadomość, że tylko jeden europejski koncern wytwarza gardenol na skalę przemysłową. Jest to niemiecki Symrise. Prawdopodobnie octan styrallylu lub metody jego syntezy są objęte ochroną prawną.

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
9 lat temu

Możliwe więc, że znajduje się w jednych, które lubię Burberry – chodzi o Brit Red dawno temu wycofane, ich najbardziej charakterystyczną wonią był własnie rabarbar 🙁

Ewa Marszałek
9 lat temu

Mam i kocham Cartiera 🙂 Własnie za ten jego wyjatkowy zapach 🙂

bebe509
bebe509
9 lat temu

zapach naturalnego kastoreum inaczej zwanego bobrowym strojem , w lodach ?! O cholera ! 🙂

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

W gucci gorgeous gardenia pewnie tez syntetyczna co nie zmienia faktu ze to piękne perfumy.Moje odkrycie 2014 r
Zuzia K.