3 stycznia 2015

Olejek cynamonowy z liści

Cynamonowiec cejloński

Olejek cynamonowy to jeden z najbardziej znanych olejków eterycznych na świecie. Wszak chyba każdy zna rozkoszną woń cynamonu – korzenną, pikantną i słodką.

Pewnie mniej osób wie, że olejek cynamonowy może być otrzymywany z kilku gatunków cynamonowców, a z każdego z nich można otrzymać co najmniej trzy różne olejki cynamonowe. Tak naprawdę mamy więc około 20 olejków cynamonowych. I każdy z nich jest inny.

Klasyczny olejek cynamonowy otrzymujemy z kory cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum, syn. Cinnamomum verum). Z tego samego drzewa możemy jednak wydestylować również olejek z liści, o którym dzisiaj opowiem kilka słów. O cynamonowcu cejlońskim napiszę kiedy indziej, przy okazji artykułu na temat jego najbardziej znanego olejku. Teraz przejdźmy do konkretów.

Sri Lanka na mapie świata

Otrzymywania i produkcja olejku cynamonowego z liści

Liście Cinnamonum zeylanicum zawierają około 1,5-2% olejku eterycznego. Są surowcem znacznie tańszym i łatwiej dostępnym niż kora. Wszak liście rosną bez przerwy, a do otrzymywania olejku nadają się nawet te, które samoistnie spadły z drzewa. Jest to powód znacznie niższej ceny olejku z liści. Po zerwaniu lub opadnięciu liście są suszone przez 48 godzin i następnie umieszcza się je w aparacie destylacyjnym. Tam następuje destylacja z parą wodną. Wydajność procesu jest dość wysoka i z kilograma liści otrzymujemy około 10 gram czystego olejku eterycznego. Na świecie produkuje się rocznie około 100 ton tej substancji, najwięcej na Sri Lance.

Liście cynamonowe

Skład i właściwości zapachowe olejku cynamonowego

Olejek cynamonowy z liści pachnie inaczej niż ten z kory. Nie zawiera kręcącego w nosi aldehydu cynamonowego (a przynajmniej nie tyle, ile jest go w olejku korowym). Pierwsze miejsce pod względem ilościowym zajmuje eugenol, który jest też głównym składnikiem olejku goździkowego. To dlatego olejek cynamonowy z liści znacznie bardziej przypomina olejek z goździków niż klasyczny olejek cynamonowy. Oprócz eugenolu, którego jest nawet 90%, występuje też alkohol cynamonowy i wspomniany aldehyd cynamonowy. Ich ilości są jednak znacznie mniejsze.

Podrabianie i oszukiwanie!!!

Olejek cynamonowy z liści jest bardzo często używany do podrabiania olejku goździkowego i olejku cynamonowego z kory, ponieważ jest od nich dużo tańszy. Na całym świecie niedopuszczalne są takie praktyki. Jedynie w Stanach Zjednoczonych prawo pozwala dodawać do olejku z kory inny olejek cynamonowy – z cynamonowca chińskiego. W Europie podobny zabieg jest jednak uważany za zafałszowanie.

Cynamonowiec cejloński – drzewo

Producenci znaleźli więc inny sposób na oszukiwanie klientów. Kupując olejek z niepewnego źródła (nomen omen, w Polsce jest tylko dwóch „pewnych” sprzedawców olejków eterycznych) często możemy przeczytać na etykiecie „olejek cynamonowy”. W takim wypadku możemy być pewni, że nie jest to szlachetny olejek cynamonowy z kory, ale produkt zafałszowany olejkiem z liści lub nawet sam, czysty olejek z liści.

Zastosowanie i działanie

Olejek cynamonowy z liści, choć tańszy, wykazuje równie silne działania jak olejek z kory. Jest bardzo silnym antyseptykiem. Działa bardzo silnie bakteriobójczo. Same liście są do dziś stosowane w lecznictwie na trudno gojące się rany, afty i owrzodzenia skóry. W aromaterapii olejek z liści stosuje się w dolegliwościach reumatycznych, artretycznych i w przypadku wystąpienia bóli nerwowych. Olejek ten ma działania pobudzające.

Olejek cynamonowy z liści (zawierający 80% eugenolu)

W przemyśle farmaceutycznym jest szeroko stosowany do aromatyzowania leków. Stosuje się go również jako aromat spożywczy, kosmetyczny i tytoniowy. Olejek odstrasza owady.

Perfumy cynamonowe pachnące olejkiem z liści

Trzeba mieć jednak świadomość, że jego użycie w perfumerii jest bardzo niewielkie. Perfumiarze zazwyczaj korzystają albo z olejku z kory cynamonowca, albo z olejku goździkowego. W obecnych zaś czasach najczęściej stosuje się czysty aldehyd cynamonowy lub eugenol. Udało mi się znaleźć dwa zapachy, w których miał być wykorzystywany klasyczny olejek z liści – Estee Lauder Cinnabar oraz Yves Saint Laurent Opium. Można też przypuszczać, że olejek ten jest używany do ostatnich szlifów w innych perfumach goździkowych. Ze względu na możliwe działania alergizujące, IFRA cały czas obniża dopuszczalne stężenia niemal wszystkich olejków cynamonowych w perfumach. Obecnie wynosi ono poniżej 1%.

Przy okazji polecam artykuł o perfumach korzennych, pachnących piernikami i grzanym winem.

Estee Lauder Cinnabar oraz Yves Saint Laurent Opium

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Świetny artykuł i tak bardzo wpisujący się w ten świąteczny czas. Idę parzyć herbatę cynamonową.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszej inwencji twórczej i kreatywności w tym nowym roku.

Ziu
8 lat temu

No proszę, nawet nie miałam pojęcia, że praktykuje się również robienie olejku cynamonowego z liści. Uwielbiam czytać takie posty.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

WHATTTTTTT A Shitty day!!!!!!!!!!!!!!!!! Rihanna.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

I na moje ukochane, stare Opium YSL znalazło się tutaj miejsce 😉

Bardzo ciekawy artykuł 😉

Avarati

Mme&Melle
8 lat temu

Gdzie w Polsce mozna dokonac zakupu olejku z pewnego zrodla?

Marcin Budzyk
8 lat temu

Dziękuję. Też lubię takie wpisy, ale wymagają sporo czasu. 🙂

Marcin Budzyk
8 lat temu

Z liście, z kory i nie tylko. Kiedyś jeszcze na pewno wrócę do olejków cynamonowych. 🙂

Marcin Budzyk
8 lat temu

U mnie wszystko w porządku 😉 😉

Marcin Budzyk
8 lat temu

Stare Opium to był zapach… Można tylko z łezką w oku powspominać…

Marcin Budzyk
8 lat temu

Na razie nie powiem, żeby nie robić reklamy.
Jeśli jedna z dwóch firm wyrazi chęć współpracy, to na pewno poinformuję o tym. 🙂

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Oczywiście zartowalam. Lubicie zielone, cytrusowe Chance, CHANEL? Bardzo ważne – chodzi tylko i wyłącznie o wersje Eau fraiche. Marcin, proszę Cie, przetestuj, ok? Wedlug mnie jest to cudowny zapach. Nosze go już dość długo, regularnie i przynosi mi szczęście. Mysle, ze należy do kategorii unisex. Powinien ci się Marcinie spodobać, bo jest podobny do Aqua allegoria, Limon Verde, Guerlain, a pamiętam, ze dales mu swojego czasu 10 pkt. : )))) RiRi

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Również podpinam się pod to pytanie – chętnie nabyłbym sprawdzone olejki, nawet za wyższą cenę w przypadku gwarancji, że kupuję jakość.

Ali
7 lat temu

W recenzjach perfum piszesz skladniki i czy moge sprawdzic wszystkie perfumy ktore zrecenzowales a ktore maja cynamon w sobie? 🙂 szukam tanszej wersji lady million prive..