Cynamonowiec cejloński |
Olejek cynamonowy to jeden z najbardziej znanych olejków eterycznych na świecie. Wszak chyba każdy zna rozkoszną woń cynamonu – korzenną, pikantną i słodką.
Pewnie mniej osób wie, że olejek cynamonowy może być otrzymywany z kilku gatunków cynamonowców, a z każdego z nich można otrzymać co najmniej trzy różne olejki cynamonowe. Tak naprawdę mamy więc około 20 olejków cynamonowych. I każdy z nich jest inny.
Klasyczny olejek cynamonowy otrzymujemy z kory cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum, syn. Cinnamomum verum). Z tego samego drzewa możemy jednak wydestylować również olejek z liści, o którym dzisiaj opowiem kilka słów. O cynamonowcu cejlońskim napiszę kiedy indziej, przy okazji artykułu na temat jego najbardziej znanego olejku. Teraz przejdźmy do konkretów.
Sri Lanka na mapie świata |
Otrzymywania i produkcja olejku cynamonowego z liści
Liście Cinnamonum zeylanicum zawierają około 1,5-2% olejku eterycznego. Są surowcem znacznie tańszym i łatwiej dostępnym niż kora. Wszak liście rosną bez przerwy, a do otrzymywania olejku nadają się nawet te, które samoistnie spadły z drzewa. Jest to powód znacznie niższej ceny olejku z liści. Po zerwaniu lub opadnięciu liście są suszone przez 48 godzin i następnie umieszcza się je w aparacie destylacyjnym. Tam następuje destylacja z parą wodną. Wydajność procesu jest dość wysoka i z kilograma liści otrzymujemy około 10 gram czystego olejku eterycznego. Na świecie produkuje się rocznie około 100 ton tej substancji, najwięcej na Sri Lance.
Liście cynamonowe |
Skład i właściwości zapachowe olejku cynamonowego
Olejek cynamonowy z liści pachnie inaczej niż ten z kory. Nie zawiera kręcącego w nosi aldehydu cynamonowego (a przynajmniej nie tyle, ile jest go w olejku korowym). Pierwsze miejsce pod względem ilościowym zajmuje eugenol, który jest też głównym składnikiem olejku goździkowego. To dlatego olejek cynamonowy z liści znacznie bardziej przypomina olejek z goździków niż klasyczny olejek cynamonowy. Oprócz eugenolu, którego jest nawet 90%, występuje też alkohol cynamonowy i wspomniany aldehyd cynamonowy. Ich ilości są jednak znacznie mniejsze.
Podrabianie i oszukiwanie!!!
Olejek cynamonowy z liści jest bardzo często używany do podrabiania olejku goździkowego i olejku cynamonowego z kory, ponieważ jest od nich dużo tańszy. Na całym świecie niedopuszczalne są takie praktyki. Jedynie w Stanach Zjednoczonych prawo pozwala dodawać do olejku z kory inny olejek cynamonowy – z cynamonowca chińskiego. W Europie podobny zabieg jest jednak uważany za zafałszowanie.
Cynamonowiec cejloński – drzewo |
Producenci znaleźli więc inny sposób na oszukiwanie klientów. Kupując olejek z niepewnego źródła (nomen omen, w Polsce jest tylko dwóch „pewnych” sprzedawców olejków eterycznych) często możemy przeczytać na etykiecie „olejek cynamonowy”. W takim wypadku możemy być pewni, że nie jest to szlachetny olejek cynamonowy z kory, ale produkt zafałszowany olejkiem z liści lub nawet sam, czysty olejek z liści.
Zastosowanie i działanie
Olejek cynamonowy z liści, choć tańszy, wykazuje równie silne działania jak olejek z kory. Jest bardzo silnym antyseptykiem. Działa bardzo silnie bakteriobójczo. Same liście są do dziś stosowane w lecznictwie na trudno gojące się rany, afty i owrzodzenia skóry. W aromaterapii olejek z liści stosuje się w dolegliwościach reumatycznych, artretycznych i w przypadku wystąpienia bóli nerwowych. Olejek ten ma działania pobudzające.
Olejek cynamonowy z liści (zawierający 80% eugenolu) |
W przemyśle farmaceutycznym jest szeroko stosowany do aromatyzowania leków. Stosuje się go również jako aromat spożywczy, kosmetyczny i tytoniowy. Olejek odstrasza owady.
Perfumy cynamonowe pachnące olejkiem z liści
Trzeba mieć jednak świadomość, że jego użycie w perfumerii jest bardzo niewielkie. Perfumiarze zazwyczaj korzystają albo z olejku z kory cynamonowca, albo z olejku goździkowego. W obecnych zaś czasach najczęściej stosuje się czysty aldehyd cynamonowy lub eugenol. Udało mi się znaleźć dwa zapachy, w których miał być wykorzystywany klasyczny olejek z liści – Estee Lauder Cinnabar oraz Yves Saint Laurent Opium. Można też przypuszczać, że olejek ten jest używany do ostatnich szlifów w innych perfumach goździkowych. Ze względu na możliwe działania alergizujące, IFRA cały czas obniża dopuszczalne stężenia niemal wszystkich olejków cynamonowych w perfumach. Obecnie wynosi ono poniżej 1%.
Przy okazji polecam artykuł o perfumach korzennych, pachnących piernikami i grzanym winem.
Estee Lauder Cinnabar oraz Yves Saint Laurent Opium |