Najlepsza internetowa perfumeria oryginalny asortyment, ekspresowa dostawa
Link
1 września 2018

Co nowego w świecie zapachów? (2018)

W lipcu miałem przyjemność po raz kolejny (czwarty) uczestniczyć i objąć patronatem VII Krajowe Sympozjum „Naturalne i Syntetyczne Produkty Zapachowe i Kosmetyczne” organizowane przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej – to największe i najważniejsze sympozjum zapachowe w naszej części Europy, które odbywa się co kilka lat w Łodzi

*Wiem, że wpis ten przeczytają też osoby ze świata nauki, więc od razu uprzedzam, że pozwoliłem sobie na znaczne uproszczenia i zrezygnowałem z nazewnictwa naukowego, tak żeby był bardziej przystępny.

Podczas obecnej edycji, z powodu bardzo dużej liczby obowiązków zawodowych, miałem przyjemność uczestniczyć tylko w dwóch sesjach i skupiłem się tylko na częściach zapachowych, nie kosmetycznych.
Wiem, że ta tematyka zapewne nie jest najważniejszą dla czytelników Neza, ale pozwalam sobie na ten krótki wpis, aby zaanonsować kierunek, w jakim podąża nauka o zapachach i chociaż w telegraficznym skrócie go przedstawić.

VII Krajowe Sympozjum NSPZK, Łódź 2018

1. Wpływ olejków eterycznych na zdrowie ludzi

Temu zagadnienie poświęcono oddzielną sesję i przedstawiono wyniki badań, które okazały się bardzo obiecujące w kwestiach takich jak działanie przeciwko bakteriom, grzybom czy komórkom nowotworowym.

Szczególnie w pamięć zapadły mi badania połączenia różnych olejków z antybiotykami przeciwko opornym szczepom bakterii. Okazało się, że prawie zawsze występuje działanie na zasadzie synergii, kiedy połączony olejek z antybiotykiem wykazuje znacznie silniejsze działania niż pojedynczo olejek i antybiotyk (synergia, czyli 2+2 daje nam 5, bo +1 za to, że działamy razem)
Co więcej, niektóre olejki są w stanie sprawić, że antybiotyk, który już zupełnie nie działa przeciwko danej bakterii (z powodu nadużywania przez ludzi, stosowania w hodowli zwierząt itd…), na nowo „odzyskuje” moc.
W tym miejscu pozwalam sobie na przypomnienie mojego wpisu o olejku z drzewa herbacianego, który jest przeze mnie używany na masową skalę (polecam każdemu zakup w aptece, bo tak wydane 10 złotych może zmienić na plus wasze życie – i to nie przesada, ani reklama – ten olejek jest genialny)

2. Badanie zapachu owoców…

…po stosowaniu modyfikacji poprawiających ich waloru użytkowe (trwałość, kolor, soczystość).

Tym razem na przykładzie jabłek podano profile zapachowe i to, jak bardzo różnią się jabłka naturalne od tych, które znajdujemy na półkach w markecie.

Zwiększenie walorów wizualnych i mechanicznych spowodowało utratę zapachu w przypadku wielu warzyw i owoców

3. Związki z absolutu magnolii champaki

W ramach grantu z programu LIDER „Synteza nowych związków zapachowych z surowców pochodzenia naturalnego do zastosowań w perfumerii, kosmetyce i chemii gospodarczej” przedstawiono również ciekawe wyniki badań nad oksymami – związkami obecnymi w olejkach eterycznych. Skupiono się zarówno na ich działaniu biologicznym (działanie antygrzybowe, antybakteryjne) jak i walorach zapachowych, np. oksym cyklocytralu (obecny w absolucie champaki) pachnie paczulą, mchem, wyprawioną skórą i ma ziemisty, intensywny aromat.

Z radością dzielę się faktem, że w skład zespołu badaczy pracujących w ramach tego grantu na Politechnice Wrocławskiej wchodzi moja kuzynka – mgr inż. Alicja Surowiak, która zresztą przedstawiła wyniki powyższych badań podczas Sympozjum. Moje gratulacje 🙂

Magnolia champaka

Koniec?

Oczywiście, wątków zapachowym jeszcze kilka było, ale skupiłem się na tych najistotniejszych.

Jeśli któreś z zagadnień jest dla Was interesujące, to z przyjemnością mogę je rozwinąć, a nawet pokusić się o przygotowanie materiału wspólnie z osobami, które badały dane zagadnienie.

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

6
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
AnonimowydziadovaMarcin Budzyk-Wermiński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja zwracam się z takim naiwnym pytaniem.
Czy można samemu zrobić dla siebie coś w rodzaju wody kwiatowej, mam na myśli coś co byłoby zapachem który mogłabym sama przygotować, tak aby nie zepsuło się zbyt szybko? Innymi słowy poruszam pytanie w stylu: zrób sobie sam perfumy 🙂 Takie moje dziecięce marzenie, które powróciło do mnie za sprawą Pana. 😉

Pozdrowienia

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wspaniale jak dla mnie, powiało laboratorium:)
Poproszę więcej. Achna

Marcin Budzyk-Wermiński
Gość
Marcin Budzyk-Wermiński

Można zawsze spróbować, chociaż akurat z zapachami kwiatowymi nie polecam, bo te próby będą drogie. Znacznie lepiej zacząć od testów olejków cytrusowych, drzewnych i ziołowych… Tylko, że z klasycznymi perfumami raczej będzie to miało mało wspólnego

Marcin Budzyk-Wermiński
Gość
Marcin Budzyk-Wermiński

Postaram się, chociaż mi z planowaniem postów raczej średnio wychodzi. Do tego wpisu zabierałem się dwa miesiące 🙂 🙂

dziadova
Gość
dziadova

Dla mnie to treści bardzo ciekawe i zawsze jestem żądna większej dawki 😉 Zdumiewające jest to, jak bardzo złożone chromatogramy potrafi mieć (prawie) każdy surowiec roślinny. Biorąc pod uwagę, ile związków tam jest, nie dziwi, dlaczego naturalne składniki mają taki złożony i bogaty zapach i tak spektakularne działanie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Więcej o olejkach Matcinie 🙂 tente jest bardzo ciekawy