Najlepsza internetowa perfumeria oryginalny asortyment, ekspresowa dostawa
Link
1 września 2018

Co nowego w świecie zapachów? (2018)

W lipcu miałem przyjemność po raz kolejny (czwarty) uczestniczyć i objąć patronatem VII Krajowe Sympozjum „Naturalne i Syntetyczne Produkty Zapachowe i Kosmetyczne” organizowane przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej – to największe i najważniejsze sympozjum zapachowe w naszej części Europy, które odbywa się co kilka lat w Łodzi

*Wiem, że wpis ten przeczytają też osoby ze świata nauki, więc od razu uprzedzam, że pozwoliłem sobie na znaczne uproszczenia i zrezygnowałem z nazewnictwa naukowego, tak żeby był bardziej przystępny.

Podczas obecnej edycji, z powodu bardzo dużej liczby obowiązków zawodowych, miałem przyjemność uczestniczyć tylko w dwóch sesjach i skupiłem się tylko na częściach zapachowych, nie kosmetycznych.
Wiem, że ta tematyka zapewne nie jest najważniejszą dla czytelników Neza, ale pozwalam sobie na ten krótki wpis, aby zaanonsować kierunek, w jakim podąża nauka o zapachach i chociaż w telegraficznym skrócie go przedstawić.

VII Krajowe Sympozjum NSPZK, Łódź 2018

1. Wpływ olejków eterycznych na zdrowie ludzi

Temu zagadnienie poświęcono oddzielną sesję i przedstawiono wyniki badań, które okazały się bardzo obiecujące w kwestiach takich jak działanie przeciwko bakteriom, grzybom czy komórkom nowotworowym.

Szczególnie w pamięć zapadły mi badania połączenia różnych olejków z antybiotykami przeciwko opornym szczepom bakterii. Okazało się, że prawie zawsze występuje działanie na zasadzie synergii, kiedy połączony olejek z antybiotykiem wykazuje znacznie silniejsze działania niż pojedynczo olejek i antybiotyk (synergia, czyli 2+2 daje nam 5, bo +1 za to, że działamy razem)
Co więcej, niektóre olejki są w stanie sprawić, że antybiotyk, który już zupełnie nie działa przeciwko danej bakterii (z powodu nadużywania przez ludzi, stosowania w hodowli zwierząt itd…), na nowo „odzyskuje” moc.
W tym miejscu pozwalam sobie na przypomnienie mojego wpisu o olejku z drzewa herbacianego, który jest przeze mnie używany na masową skalę (polecam każdemu zakup w aptece, bo tak wydane 10 złotych może zmienić na plus wasze życie – i to nie przesada, ani reklama – ten olejek jest genialny)

2. Badanie zapachu owoców…

…po stosowaniu modyfikacji poprawiających ich waloru użytkowe (trwałość, kolor, soczystość).

Tym razem na przykładzie jabłek podano profile zapachowe i to, jak bardzo różnią się jabłka naturalne od tych, które znajdujemy na półkach w markecie.

Zwiększenie walorów wizualnych i mechanicznych spowodowało utratę zapachu w przypadku wielu warzyw i owoców

3. Związki z absolutu magnolii champaki

W ramach grantu z programu LIDER „Synteza nowych związków zapachowych z surowców pochodzenia naturalnego do zastosowań w perfumerii, kosmetyce i chemii gospodarczej” przedstawiono również ciekawe wyniki badań nad oksymami – związkami obecnymi w olejkach eterycznych. Skupiono się zarówno na ich działaniu biologicznym (działanie antygrzybowe, antybakteryjne) jak i walorach zapachowych, np. oksym cyklocytralu (obecny w absolucie champaki) pachnie paczulą, mchem, wyprawioną skórą i ma ziemisty, intensywny aromat.

Z radością dzielę się faktem, że w skład zespołu badaczy pracujących w ramach tego grantu na Politechnice Wrocławskiej wchodzi moja kuzynka – mgr inż. Alicja Surowiak, która zresztą przedstawiła wyniki powyższych badań podczas Sympozjum. Moje gratulacje 🙂

Magnolia champaka

Koniec?

Oczywiście, wątków zapachowym jeszcze kilka było, ale skupiłem się na tych najistotniejszych.

Jeśli któreś z zagadnień jest dla Was interesujące, to z przyjemnością mogę je rozwinąć, a nawet pokusić się o przygotowanie materiału wspólnie z osobami, które badały dane zagadnienie.

Pozostałe recenzje

22 kwietnia 2019

Hugo Boss Bottled Infinite

Perfumy Hugo Boss znajdziesz w perfumerii ElNino-Parfum.pl Czas na kolejne męskie perfumy, które pojawiły się w tym roku. Hugo Boss Bottled Infinite, o dziwo, nie jest porażająco słaby. Co więcej, otwarcie robi trochę dobrej roboty, ponieważ jest świeże, metaliczne, ale jednocześnie nie kojarzy się jakoś tragicznie. Przypomina mi trochę stare niebieskie lub czerwone Lacoste. Stąd […]

Dołącz do dyskusji

6
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
AnonimowydziadovaMarcin Budzyk-Wermiński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja zwracam się z takim naiwnym pytaniem.
Czy można samemu zrobić dla siebie coś w rodzaju wody kwiatowej, mam na myśli coś co byłoby zapachem który mogłabym sama przygotować, tak aby nie zepsuło się zbyt szybko? Innymi słowy poruszam pytanie w stylu: zrób sobie sam perfumy 🙂 Takie moje dziecięce marzenie, które powróciło do mnie za sprawą Pana. 😉

Pozdrowienia

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wspaniale jak dla mnie, powiało laboratorium:)
Poproszę więcej. Achna

Marcin Budzyk-Wermiński
Gość
Marcin Budzyk-Wermiński

Można zawsze spróbować, chociaż akurat z zapachami kwiatowymi nie polecam, bo te próby będą drogie. Znacznie lepiej zacząć od testów olejków cytrusowych, drzewnych i ziołowych… Tylko, że z klasycznymi perfumami raczej będzie to miało mało wspólnego

Marcin Budzyk-Wermiński
Gość
Marcin Budzyk-Wermiński

Postaram się, chociaż mi z planowaniem postów raczej średnio wychodzi. Do tego wpisu zabierałem się dwa miesiące 🙂 🙂

dziadova
Gość
dziadova

Dla mnie to treści bardzo ciekawe i zawsze jestem żądna większej dawki 😉 Zdumiewające jest to, jak bardzo złożone chromatogramy potrafi mieć (prawie) każdy surowiec roślinny. Biorąc pod uwagę, ile związków tam jest, nie dziwi, dlaczego naturalne składniki mają taki złożony i bogaty zapach i tak spektakularne działanie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Więcej o olejkach Matcinie 🙂 tente jest bardzo ciekawy