11 listopada 2021

Amouage Overture Man

Amouage Overture Man opinie

To było ponoć pożegnanie Christophera Chonga z marką. Zapach pojawił się najpierw na wyłączność w londyńskim Harrod’s, a teraz debiutuje na całym świecie

Amouage Overture Man to bez wątpienia jedna z najlepszych premier tej marki, choć jednocześnie oddalona od jej znanego stylu. To znaczny, że mniej jest tutaj klasycznej, eleganckiej niszowości, a więcej off-u, klimatów turpistycznych i kontrowersyjnych. Dla mnie jest to zaletą, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie nowości tej firmy.

Kiedy pierwszy raz wąchałem tę kompozycję, to skojarzyła mi się z Beaufortami czy Maresciallą. Ostra rzecz. Później pomyślałem o bobrowym królu, który utopił się w starej beczce z alkoholem. Brandy, whisky, koniak, rum – efekt, który osiągnęła Karine Vinchon Spehner nie jest prosty do zdefiniowania, choć w oficjalnym spisie nut widnieje tylko koniak.

Amouage Overture Man

Overture Man pozostaje jednak cały czas wonią wytrawną, momentami gryzącą w nos. Rozbudowane frakcje żywiczno-drzewne nie wchodzą z obszary kościelne lub nawet aktywnie palącego się kadzidła. To albo grudka żywicy ledwie ogrzana słońcem, albo popiół i jakieś zwęglone resztki. Nie mamy etapu pośredniego, a co za tym idzie nie mogę napisać, że są to perfumy dymne. Wartości tym wszystkim drewnianym elementom dodaje dodatek kminu, który wprowadza nieco przybrudzoną atmosferę. Podobne zagranie tą nutą obserwowaliśmy zresztą w Grimoire.

Ostatnim obrazem, który przychodzi mi na myśl jest skórzana kurtka i nalewka z orzechów włoskich, do której ktoś dodał palące przyprawy korzenne (podkreślenia wymaga fakt, że bez cukru!). W zasadzie można nawet powiedzieć, że ktoś wylał tę nalewkę na świeżo dogasłe ognisko. I choć może się wydawać to obraz mało nęcący, to Amouage Overture Man prezentuje się wyśmienicie.

Opinia końcowa o perfumach Amouage Overture Man

Na tle ostatnich premier Amouage ta jedna naprawdę warta jest testów. Zapach jest dość odległy od standardowego wyobrażenia o marce (nawet mówiąc o ich dawnych premierach), ale robi niezwykłe wrażenie. W mojej opinii jest to też po prostu lepiej wykonana kompozycji niż np. beaufortowa konkurencja.

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony amouage.com

Najważniejsze cechy:

charkater: drzewno-alkoholowy

+ wysoka jakość składników

+ ciekawa gra w obszarze wytrawnego alkoholu, żywic i tonów zwierzęcych

 

Charakterystyka:

Nuty: grejpfrut, kardamon, kumin, paczula, mirra, koniak, imbir, muszkat, olibanum, labdanum, akord skórzany, akord zwierzęcy, geranium, drewno sandałowe

Rok premiery: 2018 (światowa: 2021)

Twórca: Karine Vinchon Spehner

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 100 mL

Trwałość: bardzo dobra, około 8-9 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Po sześciu latach pięknie wracasz z recenzją Amouage. Moje ulubione to Myths Man. A tego Overture przetestuję, bo budzi nadzieje ogromne, ale muszę znaleźć czas podjechać do T&B.

Rogal
Rogal
2 lat temu

A może znowu coś z marki Costume National ?
Ciekaw jestem Twojej opinii o pozostałych tj. Soul, Homme Parfum, Scent Intense, I, J, Cyber Garden

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

I powąchałem. Są wyśmienite.

Darek
Darek
2 lat temu

Moje zdziwienie jest takie , że już coś podobnego wąchalem, chyba z Orto P , nie mogę sobie przypomnieć ! Coś ktoś kojarzy ? Pozdrawiam

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Kupiłem. Dla mnie bardzo dopracowany zapach, inny. Po prostu – „czuć piniądz”. Wyróżnia się bardzo z tłumu.