4 lipca 2023

MDCI Vepres Siciliennes

MDCI Vepres Siciliennes

To ostatnia z letnich nowości, które pojawiają się na półkach mojej perfumerii

MDCI Vepres Siciliennes jest kompozycją z damskiej kolekcji, którą oparto na tonach zielonych i owocowych. Jeanne-Marie Faugier stworzyła ten zapach zainspirowana operą Verdiego o tym samym tytule. Swoją piramidę skonstruowała zaś na kontraście między owocową zielenią a drzewno-słodkim fundamentem.

Pamiętam, że moje pierwsze skojarzenie nawiązywało do jeżynowego cukierka, który został wrzucony w gąszcz traw, w jakimś owocowym sadzie. To efekt niespotykany, więc kompozycja na pewno zapadnie każdemu w pamięć. Jest do tego wielowątkowa, niezwykle zmienna i żyjąca na skórze, choć jednocześnie lekka i przestrzenna.

Pachnie słońcem, które ogrzewa niemal dojrzałe już owoce i wciąż zielone liście. Element cukierkowy wprowadza przy tym wątki nowoczesne, niespodziewane w kompozycji tego typu. I choć w spisie nut nie widnieje jeżyna, to właśnie jej zapach jest najprostszy do detekcji. W praktyce to pokłosie nałożenia się na siebie nut maliny, śliwki, brzoskwini i osmantusa. Podszyte jest to trawiastą zielenią w odsłonie ciepłej i mokrej. Zatem nie jest to chłodna rosa o poranku, a bardziej popołudniowy deszcz.

Z czasem Vepres Siciliennes staje się bardziej kremowy i słodki. Karmel, wanilia i kokos nie wchodzą jednak na pierwszy plan i nie sprawiają, że perfumy MDCI grają tropikalnie i drinkowo jak niektóre z pozycji Simone Andreoli. Tutaj utrzymany jest większy poziom elegancji. Dodatkowo Jeanne-Marie Faugier stworzyła świetnie zbalansowy akord kwiatowy – upojny, nieco kremowy, ale z przemyconymi wątkami zielonego listowia.

To nie jest tak, że kompozycja zmienia się nie do poznania w czasie swojego rozwoju. To cały czas ten sad i cały czas ten sam cukierek jeżynowy. Zmieniają się tylko perspektywy. Zieleń, kwiatowość, owoce, słodyczy – to wszystko cały czas wiruje na skórze, na papierze, na bawełnie. Kompozycja zaskakuje złożonością i radosnym dźwiękiem każdego z akordów.

Opinia końcowa o perfumach MDCI Vepres Siciliennes

Polecam fankom marki. Jeśli ktoś lubi Peche Cardinal lub Nuit Andalouse, to jest szansa, że będzie zachwycony tymi perfumami.

Vepres Siciliennes opinie i kampania

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony Perfumerii Impressium

Najważniejsze cechy:

charakter: zielono-owocowy

+ zmienność i konstrukcja kompozycji

+ oryginalny a jednocześnie przyjemny charakter

+ bardzo ciekawa gra tonów owocowych, które składają się na wrażenie jeżyny

Charakterystyka:

Nuty: mandarynka, grejpfrut, pomarańcza, pieprz, zielone liście, kardamon, konwalia, magnolia, róża, jaśmin, tuberoza, heliotrop, mech dębowy, cedr, ambra, kwiat pomarańczy, osmanthus, malina, goździki, śliwka, wanilia, piżmo, kokos, brzoskwinia, cukierki karmelowe

Rok premiery: 2009 (w Polsce 2023)

Twórca: Jeanne-Marie Faugier

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 75 i 100 mL

Trwałość: bardzo dobra, około 7-8 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
9 miesięcy temu

Marcinie, czy to jest zapach w podobnym stylu co Peche Cardinal? Pytam, gdyż dla mojej żony, i w sumie dla mnie też, okazał się zbyt archaiczny . Żona określiła go nawet babciowym. Czy jest tak też w przypadku opisywanych przez Ciebie perfum? Szukam czegoś bardziej złożonego od Prakta, którego uwielbiamy. Jeśli mógłbyś polecić jakiegoś świeżaka na poziomie Prakta, byłbym wdzięczny. Oczywiście z portfolio Inpressium. Ja teraz odkryłem dla siebie Chypre Azural i jest to teraz najczęściej noszony przeze mnie zapach.

Pozdrawiam