6 listopada 2023

Creed Aventus Absolu

Creed Aventus Absolu

Czas na męską premierę od Domu Perfum Creed, która pojawia się tuż po damskiej Carminie.

Creed Aventus Absolu to zapach, który na pewno nie jest wzmocnioną wersję klasycznego Aventusa. To zupełnie nowa kompozycja, która jednak ma ukryte DNA pierwowzoru. Nie jest to zatem coś na kształt „ekstraktu”, ale reinterpretacja tematu.

Bez dwóch zdań kompozycję określiłbym mianem drzewno-cytrusowej z dodatkiem słodyczy i przypraw. W tej odsłonie utracono dużo ze świeżości pierwowzoru. Nie ma tak mocno zarysowanych owoców i tej wodnej lodowatości. Zastąpiono je wątkami cieplejszymi. Pozornie mógłbym powiedzieć, że Creed chciał zrobić perfumy z grupy „słodziak-ulepiak”, ale to określenie w ogóle nie pasuje do tej kompozycji. A to dlatego, że cechuje ją niebywała szlachetność i wyważenie. W żadnym momencie nie wchodzimy w obszary jakiejś słodzikowatej sztuczności, co działo się w przypadku konkurencji (np. Parfums de Marly Althair).

Creed Aventus Absolu to nie są perfumy offowe, dziwne, wzbudzające kontrowersje. Stąd osoby, które nie znają niszy w szerokim zakresie, będą mogły porównywać nowe dziecko tej marki do premier mainstreamu. Możemy powiedzieć, że są tu wątki Dior Sauvage Elixir, flankerów 1 Million czy Stronger With You. Natomiast Creed idzie znacznie od nich wyżej. Prezentuje szalenie ciekawą grę i nie wpada w skrajności.

Dla przykładu, cytrusy czujemy tu od początku do późnego serca. Na początku przypominają dojrzałego, słodkiego grejpfruta, później bardziej cytrynę, a na końcu wchodzą w wątki likierowe, alkoholowo-słodkie. Poziom dopracowania tego akordu budzi podziw. To samo z tonami drewnianymi – w oficjalnym spisie nut w ogóle nie są deklarowane. Cały czas jednak czuć elementy deskowe, jakby cedrowo-sandałowe.

Zazwyczaj połączenie cynamonu, imbiru i kardamonu z paczulą kończy się masakrą ulepu i zasłodzeniem do skurczu żołądka. Tutaj tego w ogóle nie ma. Przyprawy zachowują z jednej strony ostrość, z drugiej pięknie grzeją, z trzeciej zachowują naturalne brzmienie. W jakimś detalu wchodzą w słodkie, nieniszowe tony, ale nawet wówczas grają wytwornie i męsko.

Doceniam szlachetność tonów bazowych, gdzie cały czuć przyprawy, drewno, strużkę dymu. O dziwo, pojawia się też coś na kształt wątku tytoniowo-owocowego lub owocowej nalewki wrzuconej do ogniska. To też ciekawy efekt i urozmaicający fundament.

Opinia końcowa o perfumach Creed Aventus Absolu

Bardzo dopracowana kompozycja, choć też odmienna od klasycznych Creed Aventus. Ja osobiście uważam klasyka za wciąż lepszy produkt, natomiast nie zmienia to faktu, że nowa wersja jest pachnidłem bardzo wysokiej jakości.

Jeśli ktoś lubi te wszystkie zasłodzone premiery męskiego mainstreamu, ale chciałby się przerzucić na perfumy naprawdę wysokich lotów w tym temacie, to szczerze polecam tego Creeda.

Kampania perfum Absolu Aventus

Creed Aventus Absolu

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony creedfragrance.com

Najważniejsze cechy:

charakter: cytrusowo-drzewny-przyprawowy

  • +/- niezbyt mocne nawiązania do klasyka
  • + wspaniałe wyważenie nut
  • + piękna gra kompozycji

Charakterystyka:

Nuty: grejpfrut, cytryna, bergamotka, czarna porzeczka, ananas, akord piżmowy, akord ambrowy, cynamon, kardamon, imbir, labdanum, mech dębowy, czerwony pieprz, paczula

Rok premiery: 2023

Twórca: b.d.

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 75 mL

Trwałość: dobra, około 6-7 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
6 miesięcy temu

Pana recenzja, jak zwykle, zachęca do testów i wierzę że to dobry zapach jednak cena to jakaś komedia. Creed oszalał!

Marcin Budzyk-Wermiński
Marcin Budzyk-Wermiński
6 miesięcy temu

I jeszcze pozwolę sobie dodać, że wbrew informacjom producenta – TO NIE JEST EDYCJA LIMITOWANA

Pachnidełek
Pachnidełek
6 miesięcy temu

Skąd takie info? Creed wszędzie pisze, że jest „limited edition”, jeden batch itd.

Pachnidełek
Pachnidełek
6 miesięcy temu

Nie chce mi się wierzyć w taki false advertising, ale ok. W Stanach Zjednoczonych Absolu został wyprzedany po trzech dniach. Jeśli nagle wróci do sprzedaży to będzie smród.

Marek
Marek
6 miesięcy temu

Althair nie jest konkurentem Aventusa Absolu. To nie ten przedział cenowy, bo w retailu Aventus Absolu jest dwukrotnie droższy