12 maja 2015

Diana Vreeland Perfectly Marvelous

Diana Vreeland Perfectly Marvelous
Diana Vreeland Perfectly Marvelous

Diana Vreeland Perfectly Marvelous to perfumy jaśminowe, ale takie, jakich w życiu nie wąchaliście.

Jak pachnie absolut jaśminowy?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak pachnie prawdziwy absolut jaśminu, to w przypadku tych perfum ma taką szansę. Ta kompozycja jest aż do obrzydzenia jaśminowa, ociekająca tym składnikiem, dusząca i bardzo naturalna. Przy okazji przypominam, czym różnią się olejki od absolutów. To ważne.

Absolut jaśminu i kwiat jaśminu (sambac)
Absolut jaśminu i kwiat jaśminu (sambac)

Zgadywanka nut

Po pierwszej aplikacji Perfectly Marvelous zabawiłem się w zgadywankę. Nie czytałem nut, nie poznawałem opisów tych perfum. Zapach jest jednak tak sugestywny, że od razu sobie powiedziałem, że pachnie absolutem jaśminu położonym na jakichś drewienkach.

Diana Vreeland Perfectly Marvelous

To jest jaśmin słodki, zawiesisty, otarty o woń palonych opon i ultraskondensowanych owoców. To jaśmin udający w pewnym zakresie absolut tuberozy. Woń jego jest potężna, ale zupełnie nie przypomina on Aliena (który bywa uważany za jaśminowy kraniec). Bliżej mu klimatem do perfum Dity von Teese Femme Totale. Fani niszowych perfum odnajdą w Perfectly Marvelous brzmienia znane z Nasomatto Nuda. Z tym, że Nuda była nudą i zapachem prostym. Diana Vreeland serwuje nam zaś jaśmin przewrotny, mroczny i zmienny, który błyska na skórze, i który żyje. Drzewne, ciepłe akcenty są wyczuwalne od samej początku, ale nie zgadłbym, że to drewno sandałowe. Jaśmin skutecznie je zagłusza, ale jednocześnie przejmuje trochę spopielonych akcentów.

Dopiero w bazie Perfectly Marvelous staje się wonią nieco bardziej buduarową, pudrową, ale nawet wtedy to wciąż potężne pachnidło jaśminowe.

Diana Vreeland Perfectly Marvelous
Diana Vreeland Perfectly Marvelous

Opinia końcowa na temat perfum Diana Vreeland Perfectly Marvelous

Mimo że są to perfumy monotematyczne, to udało się ożywić i ubogacić jaśmin w takim stopniu, że jest on ciekawy. Dodatkowo Perfectly Marvelous ma wielką wartość edukacyjną dla fanów perfum, ponieważ są to bodaj jedyne perfumy, w których można poczuć (zwłaszcza godzinę po aplikacji) czysty absolut jaśminu. Być może jest to efekt osiągnięty przez zestawienie wielu chemicznych składników, ale uwierzcie mi, że nawet wówczas bardzo, bardzo przypomina woń naturalnego absolutu jaśminowego – jednej z najdroższych ingrediencji w warsztacie perfumiarza.

Nuty: jaśmin, drewno sandałowe, drewno kaszmirowe, pimento, akord przyprawowy, akord żywiczny;
Rok premiery: 2014 (w Polsce 2015)
Twórca: Celine Barel
Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 50 i 100 mL
Trwałość: genialna, powyżej 10 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
iwonidos
8 lat temu

Mój jaśmin już ma pączki. Lubię go wąchać, jednak nie bardzo lubię nim pachnieć. Bardzo mnie ciekawi, czy te perfumy oddają naturalne piękno tych kwiatów

Marcin Budzyk
8 lat temu

Nie sądzę. Kwiaty jaśminu pachną inaczej niż absolut. Tak samo jest z różą. Naturalna pachnie 10/10, a w perfumach to już nie to samo…

Ale zazdroszczę kwiatów. U mnie niestety by uschły… 🙂 🙂 🙂