22 stycznia 2020

Guerlain Cuir Intense

Guerlain Les Absolus d'Orient

Seria Les Absolus d’Orient bardzo mocno osadzona jest na wątkach żywicy oud. Nawet jeśli formalnie w składzie jej nie ma, to efekt ten występuje w każdej pozycji z tej rodziny.

Z tego też powodu odpuściłem sobie recenzowanie tych zapachów, choć każdy pobieżnie testowałem. W przypadku Guerlain Cuir Intense test blotterkowy przerodził się w nadgarstkowy, nadgarstkowy w globalny (i to w dodatku nie jeden, a co najmniej kilka). Oczywiście, jest on również podobny do pozostałych pozycji z serii, ale coś sprawia, że nosiło mi się go milej od większości braci.

Guerlain Cuir Intense

To skóra na modłę arabską, nie europejską czy rosyjską, czyli w zasadzie nie jest to skóra, a żywice. Zapach jest mocny, intensywny i bardzo drzewny. Drewno ma tu formę nadpaloną. Co więcej, czuć, że to drewno nasączone żywicami, które również się zwęgliły. Coś jak Rouge Bunny Rouge Embers, lecz bez klasycznego kadzidła. Momentami jest lepko i przyciężko, ale widać guerlainowską klasę. Ten silny początek może zwalić z nóg, ale po chwili rozpoczyna się to, co w zapachach tej marki uwielbiam, czyli opowieść.

Cuir Intense prezentuje wątek szafranowo-gorzki, nieomal haczący o apteczny oud. Pod tym względem przypomina Eutopie No. 2, gdzie również zagrano szafranem imitującym agar. Jeszcze dalej pojawia się sporo tonów zwierzęcych z nutą czerwonego wina i aromatem drewnianych desek. Z tym, że teraz już bez tak wyraźnych nut węglisto-smolistych.

Guerlain Les Absolus d'Orient Cuir Intense

Akcent zwierzęcy pozostaje jedynie detalem i nie ma wydźwięku skórzanego. Stąd trudno rozpatrywać mi Guerlain Cuir Intense jako perfumy skórzane. Drzewne – tak, skórzane – nie. Może właśnie to jest tajemnicą tego, że mimo dużej dozy oryginalności i pozornej kontrowersji, jest to kompozycja przyjazna.

W bazie wracamy do etapów początkowych. Znowu całość robi się ciężka, smolista i nadpalona. Fundament nie ma tej intensywności, którą doświadczaliśmy na początku, ale cały czas ma moc. Plusem jest to, że nie wchodzimy w żadne chemiczne obszary, choć ilość syntetyków oudowych na pewno jest tu duża. Całość brzmi jednak szczerze i naprawdę może się podobać.

Opinia końcowa o Guerlain Cuir Intense

Świetne, drzewne perfumy, które pasują do zamysłu kolekcji Les Absolus d’Orient, a jednocześnie jest w nich spory element oryginalności.

Zdjęcia i informacje oficjale pochodzą ze strony guerlain.com

Najważniejsze cechy:

charakter: drzewny, nadpalony

  • + bogactwo drzewnych, dymnych i żywicznych nut
  • + duża zmienność
  • + logiczne nawiązanie do stylu rodziny

Charakterystyka:

Nuty: osmantus, ylang ylang, tytoń, skóra, piżmo, drewno cedrowe, drewno sandałowe

Rok premiery: 2019

Twórca: Thierry Wasser

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 125 mL

Trwałość: duża, powyżej 10 godzin

Pozostałe recenzje

5 grudnia 2021

Kilian L’Heure Verte

Najpierw do mojej perfumerii wszedł klient, który pachniał tym zapachem. Później postanowiłem sam poszukać kilku kropli, aby napisać recenzję

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leokadia
Leokadia
1 rok temu

Czy są do dostania w Polsce stacjonarnie?

Magdalena Mroczek
Magdalena Mroczek
1 rok temu
Reply to  Leokadia

Tak. W Warszawie w Arkadii i Galerii Mokotów w Sephorze oraz w Tiger and Bear w Krakowie

Marcin
Marcin
1 rok temu

A cenowo jak wyglądają?

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Panie Marcinie kiedy będzie recenzja Black Opium Neon? ☺

thefuzz
thefuzz
1 rok temu

Mi też Cuir Intense podoba się najbardziej z całej „rodziny”. Ale rodziny w obecnym składzie. Wycofana Ambre Eternel pozostaje moim numerem 1 w serii les Absolues. Cieszę się, że ją kupiłem przed wycofaniem i to jeszcze w baaardzo sensownej cenie. Szkoda, że nie doczekam się recenzji… Pozdrawiam!

Leokadia
Leokadia
1 rok temu

Poszłam, powąchałam i… wyszłam. Niestety nie moje. Za dużo spalenizny i zapachu rodem z warsztatu siodlarza. Ciekawe dlaczego odebrałeś je jako „mało skórzaną”skórę. Na mnie jest tylko skóra i spalenizna. Chyba coś nie tak z moim nosem 😉