11 kwietnia 2020

Maria Candida Gentile Rrose Selavy

Maria Candida Gentile Rrose Selavy

Pozostańmy w klimacie różanym.

Ostatnio do Impressium przybyła wiosenno-letnia część kolekcji marki Maria Candida Gentile. W niej zaś pojawił się ekstrakt perfum Rrose Selavy – zbudowany tylko z różanych ingrediencji. Wcześniej słyszałem tylko o jednych perfumach skonstruowanych w ten sposób – Annick Goutal Rose Absolue z 1984 roku.

Żeby zrozumieć ideę tego typu kompozycji musimy wrócić do podstaw i tego, czym jest jest olejek różany.

  • Po pierwsze, to olejek złożony z bardzo wielu cząsteczek – do dziś nie udało się zidentyfikować wszystkich.
  • Po drugie, nawet składniki występujące w bardzo małych ilościach mają znaczenie w tworzeniu wrażenia węchowego za sprawą niskiego progu wyczuwalności (np. tlenek różany)
  • Po trzecie, tak duża ilość różnorodnych składników powoduje, że olejek ten zachowuje się jak samodzielne perfumy – ma akord głowy, serca i bazy.

I oczywiście zjawiska te występują też w innych olejkach, ale nigdy z takim natężeniem. To zaś sprawia, że już sam olejek z róży może być używany jako perfumy.

Rrose Selavy 100 mL

W Rose Absolue i Rrose Selavy twórczynie poszły krok dalej – stworzyły swoje kompozycje na bazie różnych ingrediencji różanych. Pierwsza z nich przedstawia aromat przede wszystkim płatków z pewnymi elementami pobocznymi. Rrose Selavy jest bardziej przekrojowe, a ciężar kompozycji przeniesiono nieco w kierunku łodygi – jeszcze zielonej, ale już z początkami procesu drewnienia. Ramą, która towarzyszy nam bez przerwy, od głowy po fundament, jest klasyczny zapach olejku z róży.

To perfumy gęste, wilgotne z pewną dozą elementów zielono-owocowych, ale i drzewnych. Mają dużą moc, ale w przeciwieństwie do kompozycji oudowo- lub kadzidlano-różanych nie eksplorują tonów klasycznie żywicznych. Pojawia się jednak podton ziołowo-herbaciany, który wnosi pewien ładunek czerni do obrazu Marii Candidy Gentile. Z czasem róża staje się nieco balsamiczna, ale nie na tyle, żeby wprost dopatrywać się tu frakcji olibanum lub labdanum. To trochę tak, jakby sam olejek skondensować do postaci grudki różanej żywicy. Na tym etapie pojawia się pewna metaliczność i chłód.

Maria Candida Gentile

Jestem prawie pewien (brak oficjalnych informacji), że przemycono tu też odrobinę aptecznego, nieco zakurzonego olejku geraniowego. To przez nutę anginki (czyli pelargonii pachnącej), którą większość z nas kojarzy z dzieciństwa.

Kiedy nadgarstek do nadgarstka przetestujemy Rrose Selavy i olejek z róży damasceńskiej, to okaże się, że po 6-8 godzinach pachną podobnie. Mniej soczyście, mniej słodko, a bardziej drzewnie, ale wciąż wiemy, że to róża.

Opinia końcowa o perfumach Maria Candida Gentile Rrose Selavy

Bogaty, zmienny zapach różany, który może zachwycić osoby lubujące się w tej nucie. To taki ołtarz wystawiony królowej kwiatów.

15 mL Maria Candida Gentile Rrose Selavy

Najważniejsze cechy:

charakter: różany

+ bardzo naturalny wydźwięk

+ duża zmienność w obszarze różanym

Charakterystyka:

Nuty: róża (olejki, absoluty, również frakcjonowane)

Rok premiery: 2016

Twórca: Maria Candida Gentile

Cena, dostępność, linia: ekstrakt perfum dostępny w pojemności 15 i 100 mL

Trwałość: dobra, 7 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

5
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MonikaMonikaAnonimowoMarcin Budzyk-Wermińskixoxo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
xoxo
Gość
xoxo

Interesuję się perfumami od wielu lat. Na dzień sądzę jednak, że to nie ma sensu. Za parę dni wszyscy będziemy przymusowo nosić maski przez, które i tak nic nie będzie czuć.

Monika
Gość
Monika

Ja teraz siedzę cały czas w domu i stosuję aromaterapię perfumową 🙂 poświęcam ten czas przede wszystkim na testowanie próbek. Dzisiaj na tapecie Carthusia Tuberosa z Impressium. 😉

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Szkoda tylko że zapachy niszowe nie posiadają pana punktacji. Chciałbym widzieć ocenę aby moc porównać który zapach jest lepszy.

Monika
Gość
Monika

Jak z projekcją, zapach wyczuwalny dla otoczenia?