30 kwietnia 2022

Guerlain Epices Exquises

Guerlain Epices Exquises

Próbeczka wystarczyła do napisania tej recenzji, ponieważ Epices Exquises jest według mnie jedną z najsłabszych pozycji w tej kolekcji

Oczywiście, weźmy pod uwagę, że jest to seria genialna i zjawiskowa w swojej kategorii. I bycie słabszą pozycją w takiej rodzinie absolutnie nie jest dyshonorem na tle rynku, choć we mnie spowodowało spore rozczarowanie.

Guerlain Epices Exquises rozpoczyna się bardzo oryginalnie. Rosół, lubczyk, maggi… Szafka szefa kuchni z dużą ilością pieprzu. Ten pieprz jednak nie jest świeżo zmielony, ale już utopiony w bulionie. Nie ma drzewnego, kadzidlanego podtonu, który często stanowi preludium do gry kadzideł w licznych perfumach (jak choćby Bois d’Encens Armaniego). Początek na pewno robi wrażenie i trudno porównać go do innych członków tej serii.

Później pojawia się ciepły akord drzewny, który definiuje Epices Exquises już do końca. Teoretycznie miał to być zapach kardamonowej kawy, parzonej na arabski sposób. W praktyce bardziej przypomina esencjonalną herbatę z kardamonem, albo nawet kardamon polany po prostu esencją herbaty. Po raz kolejny nie jest to jednak przyprawa świeżo zmielona, ale jakby w całości. Nie ma tej kręcącej w nosie werwy.

Guerlain Epices Exquises opinie

Kompozycja wydaje się bardziej drzewna, sandałowa w stylu nieco Santal 33, ale z dużą ilością sandałowych syntetyków, wręcz zakurzonych. Oud też tworzą sztuczne imitacje. Epices Exquises jest przy tym raczej przyskórny. Jego moc nie zadziwia.

W trzeciej partii pojawia się motyw czerwonego pieprzu na drzewnej, nieco żywicznej bazie. W ostatniej części zostaje już tylko ten drzewny, dość niewyraźny fundament o wątpliwej szlachetności ze szczątkami oudowego kurzu. Nie do takich końcówek przyzwyczaił nas Guerlain.

Opinia końcowa o perfumach Guerlain Les Absolus d’Orient Epices Exquises

Przy wypisywaniu spisu nut ze strony Guerlain zobaczyłem, że Epices Exquises jako jedyna pozycja z kolekcji Les Absolus d’Orient ma odebrany punkt w skali „Intensity”. Akurat na moje skórze perfumy te mają mniej niż połowę mocy innych pozycji, np. Patchouli Ardent. Co więcej, odbywa się to kosztem wrażenie węchowego – Epices Exquises pachną dość syntetycznie, jakby ktoś próbował zrobić orientalną podróbkę i nawiązać nią do poziomu innych członków tej kolekcji.

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony guerlain.com

Najważniejsze cechy:

charakter: drzewny

  • +/- brak dominującej nuty kawy
  • – dość syntetyczny wydźwięk
  • + zmienność

Charakterystyka:

Nuty: drewno sandałowe, czerwony pieprz, czarny pieprz, oud, kawa, kardamon, arcydzięgiel, paczula

Rok premiery: 2022

Twórca: Thierry Wasser

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 125 mL

Trwałość: bardzo dobra, około 8-9 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzys 84
Krzys 84
2 lat temu

Panie Marcinie jak pan tłumaczy tak kiepska jakość niszowych zapachów Toma Forda i Guerline????

Krzys 84
Krzys 84
2 lat temu

Coś w tym jest bo na przyklad wsztstkie Amouge dobrze sie na mnie trzymają a Amouge Reflektion maxymalnie godzinę.Dziwne ze solide firmy mają czasami jakies,słabizny,Pozdrawia

Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Przyznam szczerze, że nie zgadzam się z opinią, choć oczywiście o gustach trudno dyskutować. Gdy testowałem ów perfum w jednej z perfumerii, a trochę mi to zajęło, początkowo odniosłem takie samo wrażenie jak Pan Marcin. Rosół, z lub lubczykiem, do tego szafka zwietrzałych przypraw. Od razu go odrzucilem. Że testowanie trochę mi zajęło (niestety nie było mojego ulubionego Patchouli Ardent, który zgadzam się jest najmocniejszą pozycją w tej kolekcji), miałem możliwość zmiany swojej opinii. O ile bowiem np. Oud essentiel wybuchł i po chwili zgasł, o tyle Épices exquises zaczął rozwijać ulubioną przeze mnie nutę kościelnego kadzidła. Nie są to perfumy oszałamiające pod względem projekcji. Raczej bliskoskórna. Nie zadusimy połowy biura (co grozi przy Patchouli Ardent i Oud Essentiel), ale trwałość jest spora. Na ubraniach zapach czuć prawie tydzień. Inaczej też do wcześniej wymienionych zapachów, które walą od razu kawę na ławę, ten się interesująco rozwija. Zgadzam się, że nie jest to zapach łatwy i oczywisty, ale notę z recenzji uważam trochę za niską 🙂 Kłaniam się

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Chyba miał Pan zepsutą próbkę…