20 listopada 2022

Panouge Perle Rare

Panouge Perle Rare

Markę Panouge poznałem za sprawą świetnej linii Matieres Libres (i koronnych Patchouli Figue)

Historycznie rzecz ujmując firma ta ma w swojej ofercie wiele kultowych perfum, które powstały na przestrzeni ostatnich 75 lat. Jedną z ich koronnych kolekcji jest Perle Rare. Pierwszy, debiutancki zapach o nazwie Panouge Perle Rare Eau de Parfum został skonstruowany w 2013 roku przez samego Francisa Kurkdjiana. Nie jest niszowy w znaczeniu „offowy” czy „dziwny”. To kobieca klasyka, której podstawą jest akord jaśminowo-drzewny znany z Aliena.

Zapach rozpoczyna się nieco owocowo, jakby gruszkowym pudrem przez który przeszedł prąd. Możemy to nazwać „roziskrzeniem”, „migotliwością”, lecz w praktyce chodzi o trudny do uchwycenia wątek molekułowy. Coś takiego, co tworzy odczucie, że naturalne składniki sprawiają wrażenie świetlistych i pełnych energii. Francis Kurkdjian jest mistrzem tego typy konstrukcji, ale dla mnie istotne jest to, że w Perle Rare przeważa jednak wrażenie drzewnej jaśminowości, a nie scena wypełniona molekułami. Poziom słodyczy przy tym pozostaje względnie niezbyt duży – to bardziej puder z niedojrzałych gruszek, a nie dojrzałych lub karmelizowanych.

Drugą kwestią pozostaje coś, co możemy nazwać elementem czystości i pewnej świeżości. Oczywiście, Perle Rare to perfumy z rodziny killerowatej (tak jak Alien), ale znajdziemy tu aromat rozgrzanych ubrań, które praliśmy i płukaliśmy w 60 stopniach. Może nawet żelazka, które takie ubrania prasuje. Gdzieś w tle przemyka niuans herbaty earl grey, którego oficjalnym spisem nut w ogóle nie można uzasadnić.

Z czasem pojawia się coraz więcej elementów drzewnych. Ale znowu – nie jest to typowy aromat olejku cedrowego, sandałowego lub kaszmeranu. Drewno w Perle Rare EdP jest zmielone, nieco pudrowe. Wydaje się mocno wygrzane słońcem, ale jednocześnie wciąż przeszyte akordem elektrycznym z początku. Jednocześnie nawet w najgłębszej bazie nie tracimy elementów jaśminowych, które definiują charakter tych perfum od samego początku do samego końca.

Opinia końcowa o perfumach Panouge Perle Rare

To bardzo ciekawa i dopracowana w szczegółach interpretacja jaśminu. Mam nadzieję, że zostanie z nami na kolejne lata.

Wszystkie zdjęcia i materiały oficjalne pochodzą ze strony Perfumerii Impressium.

Najważniejsze cechy:

charakter: drzewno-jaśminowy

+ bardzo wysoka jakość konstrukcji

+ udane połączenie składników naturalnych i syntetycznych

+/- wątek jaśminowy wyczuwalny od początku do końca

Charakterystyka:

Nuty: jaśmin, osmantus (wończa wonna) neroli, kwiat pomarańczy, gruszka, drewno sandałowe, drewno kaszmirowe, róża

Rok premiery: 2013 (w Polsce 2022)

Twórca: Francis Kurkdjian

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 100 mL

Trwałość: genialna, powyżej 10 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments