3 września 2024

Amouage Guidance 46

Amouage Guidance 46

Akord złożony z Akigalawood (poddany biotransformacji olejek z paczuli) i Georgywood (molekuła podobna do ISO E Super) to przebój świata perfum ostatnich lat

Mistrzem powyższego połączenia jest oczywiście Quentin Bisch, a najbardziej znane kompozycje tego nurtu, poza klasycznym Amouage Guidance, to Ganymede, Kenzo Homme Intense czy Essential Parfums Bois Imperial. I właśnie do niego należy też dzisiejsza nowość – Amouage Guidance 46.

Tak się składa, że miałem możliwość analizy porównawczej, ponieważ posiadałem w domu obie wersje. Jedna nie jest kopią drugiej. Nowa odsłona jest bardziej stonowana, mniej niszowa, ale też bardziej urocza i kobieca. Ciężar Guidance 46 przesunięto w stronę słodyczy róży, czerwonych owoców i migdałów. Wyraźnie mniej jest za to akcentów drzewnych i ostrych. Jeśli ktoś zna twórczość Bischa, to zapewne dopatrzy się pewnych powiązań z Deliną – bestesellerem, który zmieszał dla Parfums de Marly.

Wydaje mi się, że słuszne jest użycie przymiotników: krągły, słodki, ciepły, przytulny. Takie cechy sprawiają, że kompozycja Guidance 46 będzie łatwiejsza w odbiorze. To cenna cecha, jeśli dla kogoś klasyk był nie do przejścia. W porównania do niego jest też mnie inwazyjna, bardziej subtelna i przyskórna. Akurat to nie powinno dziwić. To wszak ekstrakt perfum, a takie zazwyczaj są mniej lotne.

Wbrew jednak opisom oficjalnym, które mówią o mnogości składników naturalnych, muszę stwierdzić, że i na papierze, i na bawełnie, i na mojej skórze, nowa wersja ma płaską, dość nudną bazą. Nie wyczuwam tutaj złożoności pierwowzoru. Nie ma nuty popcornowej, słonej, ambrowej, ani drewienek. Jest różana słodycz zamknięta w okowach molekuł ambrowych i drzewnych. I z czasem to nawet ta róża zaczyna pachnie mniej szczerze…

Opinia końcowa o perfumach Amouage Guidance 46

Ta wersja zrobiła na mnie gorsze wrażenie. Dalej ma wyraźne DNA klasyka (a to samo w sobie zapewnia wysoką ocenę), ale wcale nie czuć tu ani lepszych składników, ani ciekawszej ich gry – a powiedziałbym nawet, że jest wręcz odwrotnie.

Kampania perfum Guidance 46

Amouage Guidance 46 perfumy niszowe damskie

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony amouage.com

Najważniejsze cechy:

charakter: różano-drzewny

  • +/- dużo podobieństwo do klasyka
  • +/- bardziej zaznaczona nuta różana, a mnie tony drzewne
  • – dość płaska baza

Charakterystyka:

Nuty: róża, Akigalawood, Georgywood, migdały, olibanum, jaśmin, czerwony pieprz, szafran, osmanthus, gruszka, wanilia, drewno sandałowe, cypriol

Cena, dostępność, linia: ekstrakt perfum dostępny w pojemności 100 mL

Trwałość: bardzo dobra, około 10-12 godzin (mniejsza niż klasyka)

Rok premiery: 2024

Twórca: Quentin Bisch

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
3 miesięcy temu

Też mam porównanie obu i ta wersja jest łagodniejsza, ale ma dodaną nutę „męską” która mi przeszkadza, więc pozostanę przy klasyku. Zdecydowanie jest bardziej uniseksowa i trwałość atomowa- na papierku 2 tygodnie:)

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu

W klasyku Niestety okroili parametry
🙁

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Czy masz na myśli to, że klasyk przeszedł reformulację?

Ona
Ona
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Dokładnie tak. Miałam flakon zaraz po premierze – jakiś czas temu chciałam kupić kolejny i jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się,że to już nie jest to co na początku. Testowałam stacjonarnie w sklepie, na zagranicznych forach również wspoinają o słabszych parametrach więc mi się nie wydawało.

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Ona

A propos możliwej reformulacji Amouage Guidance – moje ulubione perfumy Prady Soleil au Zenith, które miały premierę w 2017 roku, po 4 latach nagle zniknęły z butików marki. Próbowałam kupić je podczas wakacyjnych pobytów za granicą w 2022 i w 2023 r., ale były niedostępne, przy czym nikt w salonach Prady nie był w stanie odpowiedzieć na moje pytania, dlaczego te perfumy zniknęły z rynku i czy jeszcze będą produkowane (w sklepach internetowych Prady też nie były dostępne). Aż tu nagle w tym roku Soleil au Zenith pojawiły się w KadeWe . Zastanawiam się, dlaczego przez ok. 3 lata te perfumy były niedostępne w butikach Prady? Czy marka wycofała je z rynku na pewien okres, żeby przeprowadzić reformulację, czy może z powodu pandemii były trudności z dostępem do jakiegoś składnika tych perfum? Po pobieżnym przetestowaniu na papierku nie stwierdziłam różnicy, ale ja nie jestem tak wyspecjalizowana w przeprowadzaniu analiz perfum jak Pan Marcin. Nie chciałabym jednak, żeby w moich ulubionych perfumach Prady naturalne składniki, których wartość docenił Pan Marcin dając 10/10, zostały zastąpione w wyniku reformulacji jakimiś sztucznymi molekułami. Rozumiem, że jest potrzeba „odświeżenia” składu starych perfum, ale nie wiem, dlaczego renomowane marki decydują się na reformulację doskonałych perfum zaledwie 4 lata po ich premierze. Podobnie było z reformulacją Feve Delicieuse Diora. Jestem ciekawa, czy P. Nicolai również co jakiś czas dokonuje reformulacji swoich perfum?

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Ciekawe, czy pośród marek z Impressium jest jakaś marka, która dokonała reformulacji jakiegoś zapachu? Czy w niszy w ogóle zdarzają się reformulacje?

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Co do Nicolai to spotkałam się z wieloma opiniami,że parametry się osłabiły. Poza tym UE co rusz zakazuje kolejnych składników więc zmiany dotykają również niszowców 😞

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Bardzo lubię klasyka.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Bardzo lubię klasyka.

Aga
Aga
3 miesięcy temu

Mam i uwielbiam oryginał, zakupiony tuż po premierze, jest wyjątkowy, nowa wersja zdecydowanie dla mnie mniej ciekawa.

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu

Panie Marcie, Yves Rocher ma nowe perfumy :))), już dostępne. Jedne mnie urzekły.
Prośba serdeczna o dopisanie do listy recenzji :)))