8 marca 2025

Amouage Purpose 50

Amouage Purpose 50

To kolejny przykład perfum kadzidlanych opartych na molekule ISO E Super. I kolejny przykład produkcji ekstraktu perfum, który zrobiono przez „zatopienie” naturalnych składników w mieszance syntetyków (głównie wspomnianego ISO E Super)

Z tego też powodu Amouage Purpose 50 jest wonią znacznie mniej szlachetną w odbiorze niż klasyczny Amouage Purpose. W tym miejscu odsyłam do moich słów dla polskiego wydania magazynu VOGUE, gdzie wyjaśniłem to zjawisko. Zatężenie kompozycji do 50% powoduje, że jest ona niemal martwa, a na pewno znacznie mniej żywa od pierwowzoru. Nie poczujemy w niej autorskiego akordu olibanum, nie przeniesiemy się do katedry i nie doświadczymy tamtej ciekawej gry nut. Zabito piękny obraz wetiweru. Nie ma mrocznej zieleni, ani gorzkiej korzenności.

W Amouage Purpose 50 wszystko podane jest bardzo dosłownie. Jeden obraz trwa powyżej 12 godzin, ale jest niemal niezmienny. Mamy tutaj bazę Guidance (Akigalawood w dosłodzonym wydaniu) i cień świdrujących nut Bois Imperial. To sprawia, że produkt ten z miejsca stanie się bestsellerem całej marki Amouage (no może numer dwa, po Guidance), ponieważ wystarczy sekunda wąchania tego akordu i większość osób podejmie decyzję zakupową. Nie zmienia to faktu, że kompozycja jest niskiej jakości, chemiczna i bardzo prosta na tle pierwowzoru.

Purpose było zapachem o trudnym, niekomercyjnym początku. W nowej, wzmocnionej wersji tę „wadę” poprawiono. Mamy zatem słoniowy, drzewno-syntetyczny obraz Akigalawood z dużą ilością cukru i molekuł. I tyle.

Oczywiście, są momenty, że poczujemy jakąś ociupinkę innych nut, ale to na zasadzie echa topielca zza światów. Jest różowy pieprz, wanilia, papirus, kadzidło. Natomiast dominuje Akigalawood, ISO E Super, syntetyki szafranowe i drzewno-piżmowe.

Opinia końcowa o Amouage Purpose 50

Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że to perfumy bardzo komplementogenne, podobające się każdemu. Są łatwe w odbiorze i robią duże wrażenie. Sam bardzo lubię w nich chodzić. Natomiast nie zmienia to faktu, że jest produkt niskiej jakości, który brzmi mało szlachetnie.

Kampania perfum Purpose 50

Perfumy niszowe Purpose 50

Wszystkie zdjęcia i informacje oficjalne pochodzą ze strony amouage.com

Najważniejsze cechy:

charakter: drzewno-zakurzony

  • – prostsza, bardziej chemiczna i trwalsza odsłona Purpose wzbogaconego o tony Guidance

Charakterystyka:

Nuty: ISO E Super, Akigalwood, olibanum, wanilia, szafran, zamsz, bergamotka, różowy pieprz, papirus, wetiwer, drewno sandałowe, Mystikal (molekuła)

Rok premiery: 2025

Twórca: Quantin Bisch

Cena, dostępność, linia: ekstrakt perfum dostępny w pojemności 100 mL

Trwałość: świetna, powyżej 12 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Teraz moje pytanie brzmi:
Zaperfumowanie 50% powinno dawac slaba projekcje a mega trwalosc, jak jest w tym przypadku?

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Mariusz

Panie Marcinie, czy mógłby Pan wyjaśnić takim laikom jak ja, co to znaczy „zateżenie kompozycji do 50 procent”? Czy to znaczy, że 50 procent to olejki kwiatowe, a drugie 50 procent to alkohol?

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Ja dokładnie tak to rozumiem

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

A jak Pan ocenia ich projekcje?

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Mariusz

Projekcja jest naprawdę dobra.

Madzia
Madzia
1 miesiąc temu

Niska jakość a cena jak z kosmosu co te firmy wyprawiają???

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Wczoraj tj. 8 marca wąchałem Purpose i Purpose 50… No niestety wyższa koncentracja olejków raczej dobrze tym perfumom nie zrobiła. Parametry ogromne – czuję na skórze dzisiaj a psikane wczoraj około 15.00. Standardowego Purpose uwielbiam – jeat jakiś ! Z 50tką mam wrażenie że to raczej wytwór marketingowy. Osobiście uważam że Amouage jakie znamy ze świetnych kompozycji zakończył po się na Overture któru jest przepięknym pachnidłem…

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Witam!
Również jestem po testach wersji EDP i Extrait. W 100% zgadzam się z Panem Marcinem ze wersja podstawowa jest znacznie lepsza i pachnie bardziej szlachetnie niż Extrait. Parametry 50tki sa naprawdę kosmiczne ale za te pieniądze zdecydowanie nie warto się nawet nad „nimi” pochylać. Do takiego Interlude 53 to nowe Purpose 50 nawet nie ma podejścia jeśli chodzi o całokształt (P.S. Nadal czekam cierpliwie na recenzje Interlude 53).
Pozdrawiam

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Czy pisząc o ogromnych parametrach tych perfum, masz na myśli tylko gigantyczną trwałość czy także projekcję? Chodzi mi o to, czy te perfumy mają tzw. „ogon” i otoczenie bardzo je wyczuwa?

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Z projekcją nie jest taka prosta sprawa. Pan Marcin nigdy nie opisuje jak projektują perfumy. Projekcja jest uzależniona od skóry, na tłustej cerze podobno lepiej projektują perfumy. Ogólnie są zapachy, które są w gronie tych co projektują na większości osób zostawiają tzn ogon. Na pewno Amouage Purpose 50 należy do tego grona.

Krzys 84
Krzys 84
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Na mnie nic ,ogona,nie zostawia nic po prostu i co teraz????hiiii nic drogie tanie nic

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Krzys 84

Współczuję Ci ale podobno niektórzy tak mają…

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Krzys 84

I jeszcze dodam spróbuj tłustych perfum np. Profumum Acqua di Sale. Ewentualnie użyć kremu przed użyciem perfum.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Krzys 84

Krzysiu, w takim razie aplikuj perfumy na ubrania – projekcja gwarantowana!

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Kiedyś chyba Pan Marcin pisał, że projekcja perfum jest uzależniona od tego czy jest to ekstrakt, czy EdP (o dziwo ekstrakty mają podobno gorszą projekcję niż EdP i EdT).

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Na mojej skórze Purpose 50 projektuje podobnie do Interlude 53. Trwałość dobowa po standardowej aplikacji.

ola
ola
1 miesiąc temu

Pieprzna róża wyłania się z kłębów kadzidła, chwyta swój skórzany płaszcz i znika w szafranowej drewnianej skrzyni.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

OKROPNIE CHEMICZNE, jak kret lub jakiś wybielacz