17 marca 2019

Les Exclusifs de Chanel 1957

Perfumy marki Chanel znajdziesz w perfumerii ElNino-Parfum.plLes Exclusifs de Chanel 1957

 

Butikowa linia Chanel wzbogaciła się od marca 2019 o kolejną pozycję. Nowe perfumy są ucieleśnieniem sukcesu Coco Chanel w Stanach Zjednoczonych i jej niebywałego talentu.

Zapach Les Exclusifs de Chanel 1957 nawiązuje do roku, w którym Gabrielle, będąca u szczytu kariery, zdobywa nagrodę „Neiman Marcus Fashion Award”. Oficjalna opowieść o inspiracjach, motywach, historii projektantki jest bardzo długa i obfituje w wiele wątków. Zabieg ten ma na celu nadanie kompozycji cech „boskich” i „wyjątkowych”. Ja wyznaję zasadę, że jeśli faktycznie zapach taki jest, to sam się obroni swoim aromatem. Zbyteczne są wówczas wszelkie „bajki”.

Piżmo, tony białego piżma położone na suchym, wytrawnym irysie – to motyw przewodni perfum. Kompozycja jest totalnie niesłodka, delikatnie pudrowa. Białe piżma nadają jej wymiaru syntetycznego zakurzenia, ale w tym wypadku Olivier Polge zagrał nimi dość ciekawie. Z tego powodu Chanel 1957 mogą być rozpatrywane jako tak zwane „perfumy molekularne”, czyli niszowe wariacje na temat syntetycznych molekuł.

 

Les Exclusifs de Chanel 1957

 

Absolutnie nie można powiedzieć, że 1957 pachnie tanio, masowo i wtórnie. Tak nie jest. Natomiast w poczet legend włożyłbym opowieści o 8 warstwach różnych piżm, które mają pachnieć w każdym momencie inaczej. Kompozycja taka nie jest. Zapachowy obraz pozostaje raczej mało zmienny. Chłodne białe piżma na irysowym tle grają od początku po bazę.

Inne wstawki w perfumach Chanel są mniej zauważalne, ponieważ piżma skutecznie redukują ich rolę. Miodowe akcenty są podobne do tych z L’Envol de Cartier. Poczujemy też tony pudrowego, ale chłodnego i nieinwazyjnego kwiatu pomarańczy. Drzewne niuanse, które ma wnosić cedr są syntetyczne i grają z irysem – trudno je w pojedynkę wyłowić.

 

 

Zapach jest bardzo dobry i technicznie dopracowany. Brakuje mu jednak oryginalności i iskry szaleństwa, które mogliśmy podziwiać u bezpośredniej konkurencji: Narciso Rodriguez Narciso czy Alaia EdP. Jest też mniej kunsztowny od Iris Poudre.

Opinia końcowa o Les Exclusifs de Chanel 1957

To trzecia kompozycja z niszowej linii Chanel, którą sygnuje Olivier Polge. Misia była zjawiskiem, Boy wyniósł męską elegancję na szczyt, a 1957 to po prostu rzetelnie wykonana kompozycja. Niestety, jest pierwszą w historii Les Exclusifs, która tak mocno opiera się na syntetycznych składnikach. I to jest dla mnie pewnym zawodem.

Kampania perfum Chanel 1957

Oficjalna fotografia perfum Chanel 1957

Najważniejsze cechy:

charakter: piżmowo-irysowy

  • + bardzo udane przedstawienie tonów piżma, bez nawiązań do taniej chemii, choć z nieco zakurzonym niuansem
  • – wtórny i mało zaskakujący charakter
  • – mała zmienność kompozycji

Najbardzie wyczuwalne akordy:

  1. Piżmo
  2. Irys
  3. Tony drzewne

Charakterystyka:

Nuty: piżmo, irys, neroli, miód, drewno cedrowe, kolendra, bergamotka

Rok premiery: 2018 (w USA), 2019 na świecie

Twórca: Olivier Polge

Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w wybranych punktach Les Exclusifs de Chanel

Trwałość: bardzo dobra, około 8-9 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o